OĞUZ AYDIN

OĞUZ AYDIN

ZAMAN VE GELİŞİM

ZAMAN VE GELİŞİM

"Zamanı gelmiş bir fikri hiçbir güç durduramaz"

İçsel ve dışsal sorunlarını çağın gerektirdiği ölçüler içerisinde çözemeyenler, zamanın yıpratıcı zorlamasıyla karşı karşıya kalırlar. Buda  gelişim sürecini geç takip etmeye ve içinde bulunulan yüzyılında gelişmemiş ülkeler liginde geçirilmesine sebep olabilir . Zayıf bir toplumsal yapı, güçlü toplumlar tarafından sömürülmenin devamını sağlayacaktır. O yüzden fikri gelişimin önünü tıkamak, bir nehrin ağzını kapamak gibidir. Sonu sel ve felakettir . Oysa ki gelişimin içinde yer almak, onunla bir bütün oluşturabilmek, sulanmış verimli topraklar gibi, bereketinde anahtarı olacaktır .
Yüzyılın takip edilmesinden öte, beraber hareket edilmesi, en önemli unsurdur. Çünkü her toplumsal yapı, eninde sonunda o çağın gerektirdiklerinin azamisini yapmak zorunda kalacaktır. Yeniliğin algılandığı ve gerekenlerinin yapıldığı erken uyanmış  toplumlar, çağın itici güçlerine dönüşürler. Buda beraberinde, o çağın meyvelerinin en hızlı şekilde elde edilebilmesini sağlayacak ve halkın  refah zenginliğini yararacak en önemli unsuru oluşturacaktır .
Zamanı gelmiş fikirlerin anlaşılabilmesi için o toplumun fikri hür, irfanı hür bireylerden oluşması zaruridir. Böylece o halk içerisinde, gelişimin önünü açabilecek entellektüeller yetişebilir.  Hiç değilse çağın dinamiklerine karşı  toplumsal zıtlık  az ve zayıf olur.
Aklın ve gerçeklerin ışığında yol alınırsa eğer, olgunlaşmış fikir ve yaşam biçimleri , toplumunda zamanın geliştirici gücüyle daha zengin ve müreffeh bir dünya kurmasını  sağlayacaktır. Büyük bir güç olan zamanın gelişiminin karşısında durmaktansa, yanında hatta içinde olmamız en iyi şeydir . İnsan oğlunun tarihi sürecinde, medeniyetin ortak mirasına katkı sağlamamız ve oluşan zenginlikten iyi bir pay alabilmemiz ancak böyle mümkün olabilir. Bunu sağlamanın yolu ise insanın özgür bir akla sahip olmasından geçmektedir.  Özgür düşünce ve özgür irade, insanın ve doğanın temel taşı ve zamanın ruhudur. Buna bağlı birey ve onun birleşimi olan toplumlar, bu yasalar üzerinde hareket etmek durumundadırlar.
Gerçeklere dönmemiz ve tabiatın ve zamanın kurallarına uymamız dileklerimle...
Saygılar


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
OĞUZ AYDIN Arşivi
SON YAZILAR