MİNE EREN

MİNE EREN

Zorlu Yıl -2

Zorlu Yıl -2

2023, her birimiz için ağır ve zorlu bir yıldı. Bu yılın en zor yanlarına daha sonra değineceğim demiştim, yılın bitmesine 1 gün kala bu konuyu ve geride bıraktığımız koca bir yılı değerlendirmek için iyi bir zaman.

Pandemiden bu yana her yıl bitsin de kötü enerjisi de kendisiyle yok olsun istedik ama bir sonraki yıl öncekini arattı. 20’li yıllar bize iyi gelmedi. Ekonomiden, sağlığa kadar her alanda olumsuzluklar peş peşe geldi. Bu yılın daha ağır geçmesinin en önemli nedeni elbette 6 Şubat depremi.

11 il doğrudan etkilendi, hepimiz korkunç şekilde etkilendik. Biz şu an alışık olduğumuz evlerimizde normal hayatımıza devam edip sadece o gün ekranlardan gördüklerimizi düşünerek üzülüyoruz ama o anı, o günü yaşayan milyonlarca insan, bir daha hiç normale dönemedi. Üzerinden neredeyse bir yıl geçen olay kalıcı ve ağır hasarlar bıraktı. Toplumumuzun yapısı tamamen değişti. Psikolojik hasarın yanında ülkemize olan ekonomik hasar da yine hepimizi doğrudan etkiledi.

İki yıldır arkası kesilmeyen zam yağmuru, depremin ardından katlanarak arttı. Artık zam takip etmek neredeyse imkansız hale geldi, hesap algımız dağıldı, bir yıl içinde hemen her ürün en az 3 katına çıktı.

Depremin ve kötü giden ekonominin gölgesinde karanlık bir ruh haliyle seçim yaşadık. Umutsuz bir toplum haline dönüştüğümüzün göstergesi sayılabilecek sonuçla ekonomi politikamız başta olmak üzere birçok şeyin değişeceği yeni bir 5 yıla başladık.
Doğal afetlerin peşimizi bırakmadığı bir yıl oldu ve depremin yarasanı saramazken bir yandan da ülkenin birçok farkı noktasında yaz günü meydana gelen sel felaketleriyle mücadele ettik.

Siyasetle sokağın gündeminin kopukluğunun defalarca yüzümüze çarptığı bir yıl oldu. Ve bu yıl aynı zamanda bizim genç cumhuriyetimizin 100. yılıydı. Büyük hayallerle gelmesi için sabırsızlandığımız bu yılı acılarla mücadele ederek, umudumuzu kaybederek, geleceğe bakmayı unutarak geçirdik.

Kendi acılarımızı bırakıp yanı başımızda masum bebeklerin katledilişine ses yükseltmeye çalıştık.

Yetmedi, yılın son günlerinde bir günde 12 vatan evladımızı şehit verdik. Onlar için yas tutarken parasıyla bizi satın alabileceğini düşünenlerin saçma istekleriyle karşılaştık. Bizim Türk milleti olduğumuzu unutanlar, sessizliğimizi, acılarımızı fırsat bilse de ağızlarının payını vermeyi ihmal etmedik.

Dilerim yeni yıl, bu yılı unutturacak kadar güzel, bozulan tüm dengelerin yerine oturduğu bir yıl olsun. 2023’te açılan tüm yaralar, birliğimizden alacağımız güçle sarılsın ve 2024 yılını bu yılın aksine artık gülümseyerek hatırlayalım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MİNE EREN Arşivi
SON YAZILAR