Süleyman Algün

Süleyman Algün

AHİLİĞİN AHI KALMIŞ DEMİŞTİM! HAKLI ÇIKARTMAYIN!

AHİLİĞİN AHI KALMIŞ DEMİŞTİM! HAKLI ÇIKARTMAYIN!

Esnaf ve sanatkarların sorunlarının çözümü için çok emek vermiş bir kardeşiniz olarak diyorum ki; söylem ve eylem birliğinizi kontrol edin.

***
Eğer yapamayacağınız bir şey ise söylemeyin, söylediyseniz yapın.
Aydın esnaf ve sanatkarlar camiası ülke ortalamasının üzerinde olmasına rağmen olması gerekenin % 20’ler seviyesindedir. Bunun sebebi sadece esnaf ve sanatkarlar değildir.

***
Başta hükümetin uyguladığı politikalar olmak üzere eğitim sistemindeki yanlışlıklar ve başarısızlıkta tavan yapmış ünv eğitimi eklenince üretmeyen, üretimden uzak kalmayı marifet sayan milyonlar çıkıyor karşımıza.

***
Ahilik kültürü bugün bir çok yabancı devletin örnek aldığı ve uygulanan her alanda müthiş başarı yakalamış bir sistem olmasına rağmen bizde maalesef bu sistem sadece iş olsun diye kutlamalarda kullanılır hale gelmiş.

***
En temel kaybımız ise doğruluk ve dürüstlüğü marifet sayar hale gelmemizden kaynaklı yani demem o ki Ahlak zaafiyeti yaşıyoruz.

***
Geçmiş dönemde hepimiz hatırlarız Aydın'da benim hep muhalif olduğum bir birlik başkanı vardı sonra ceza aldı vs vs.

***
Diğer taraftan bizim Ankara'da bir federasyon başkanı var oda seçimini 2010 da kaybetmiş ve hala federasyon başkanı..

***
İşte bu federasyon başkanına muhalif olduğum için karşısına çıkan Ankara mobilyacılar odası başkanı sayın Hüseyin Taklacı ile beraber katıldığımız ilk seçimde Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale oda başkanları beraber iken bu illerin birlik başkanları 2010 da oda seçimini kaybetmiş federasyon başkanı seçilsin diye beraberlerdi yani kendi oda başkanlarına muhalifler idi çünkü TESK öyle istemiş idi..

***
Ülkemizde her alanda olduğu gibi Esnaf ve Sanatkarlar camiasının da sorunları var ve bir nevi çözümü zor hale gelmiş karmaşık sorunlar iç içe girmiştir ve bunun önemli bir sorunu haklıya karşı güçlü olana, siyaset uğruna, en vahimi şahsi menfaatler uğruna buraları kullanmamızdır.

***
Geçtiğimiz günlerde bir dönemin efsane! Başkanı Hulusi beyin fotoğraflarına görünce dedim ki ' eğer esnaf ve sanatkarlar hala buralarda umut arıyorsa vah memleketin haline' ama diğer taraftan da aklıma geldi toplumlar hak ettiği şekilde yönetilirler.

***
Sonuç olarak demem o ki bu dönem oda seçimleri bitti şimdi birlik, federasyon ve konfederasyon seçimi kaldı bence beklenen bir değişim yaşanmaz ama en azından bundan sonrası için yeni çalışmalar yapılarak ahilik kültürü günümüzde nasıl uygulanırsa bize fayda sağlardan başlayıp yeni kararlar alıp uygulamalıyız ve herkesin uymakla mükellef olduğu denetimi mümkün uygulamaları hayata geçirmeliyiz aksi halde çok ömürler bu ülkede yok olur gider.

***
Oda birlik federasyon ve konfederasyon seçimlerinde asla siyaset aktif rol üstlenmemelidir. Elbette herkes istediği partiye üye olabilmeli ve siyaset yapmalı ama bu teşkilatta görev alan ve alacaklar tamamen özgürce sektörüne yönelik çalışmalar yapabilmelidir.

***
Ben geçmişte sıkça tekrarladığım cümleyi tekrar söyleyeyim ' dükkana kapattığım gün oda başkanlığından istifa ederim' derdim hala arkasındayım bu teşkilatlar kişinin değil sektörlerin sembolleridir.

***
Keşke bugüne kadar güzel bir kaç örnek uygulayabilseydik ama buna sistem ve şartlar hiç izin vermedi Allah var tabanda hiç istemiyor. Yani an itibariyle hiç bir şey yapmadan da yıllarca oralarda kalmak mümkün işte bu doğru olmayan tarafı.
Bir dönem beraber görev yaptığım AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan tekrar aday sanırım yine seçilir, diğer taraftan 2 dönem beraber olup seçim kaybetmekten pişman olmadığım Sayın Taklacı da federasyona aday inşallah bu kez kazanır.
Kazanamazlar ise dünyanın sonu değil dedik ya herkes hak ettiği şekilde yönetilir.

*** 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Süleyman Algün Arşivi
SON YAZILAR