TUĞBA AYDIN

TUĞBA AYDIN

Astroloji ve insanlarımız

Astroloji ve insanlarımız

Astroloji ve insanlarımız - Tuğba Aydın

 

Son zamanlarda astroloji bilimi hem dünyada hem de Türkiye'de gündem olmaya başladı. Özellikle geçtiğimiz akşam Habertürk ekranlarında Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programıyla gündem bir kez daha astroloji ve onun varlığının sorgulanması oldu. Altaylı'nın programına konuk olan Türkiye'nin sayılı Astrologları Teke Tek'in yılbaşı özel programına daha önce konuk olmuş, salgını aylar öncesinden tahmin etmiş, koronavirüs vakalarının Mart ayında Türkiye'de görülmeye başlamasıyla birlikte sosyal medyada gündem olmuştu. O programda bu tahminleri yapan astrologlar Hande Kazanova, Öner Döşer ve Dinçer Güner'e geçtiğimiz akşam Teke Tek'te bir başka astrolog Şebnem Ekşib de dahil oldu. "Kova çağı"na dikkat çeken astrologlar, pandeminin ne zaman son bulacağından nasıl bir dünya düzeninin kurulacağı dahil bir çok konuda gündem yaratacak açıklamalarda bulundular.

Özellikle sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Instagramdan astroloji konusunda bilgisi burçlardan ibaret olan insanlardan büyük eleştiri alan program bir kez daha bu ülkenin astroloji bilimi hakkında daha çok yolunun olduğunu göstermiş oldu. Aylar öncesinden gezegenlerin ve yıldızların konumlarından olası tehlikeleri on görüp insanları önlem almaları noktasında uyarılarda bulunan astroloji biliminin onde gelen isimleri, bu ülke insanının maalesef sığ düşüncelerinin hedefi haline geldiler.

Astroloji bilimi hakkında küçük bir bilgi vermek gerekirse bu bilginin yüzyıllar öncesine dayandığı Kur'an dahil birçok kutsal kitapta geçtiği bilinmektedir. Özellikle Hz İdris'in yıldız bilimi hakkında bilgi sahibi olduğunu ve Cebrail meleğin tam dört kez bu bilimi ona öğretmek için ziyarette bulunduğu rivayet edilir. Kur'an da İdris peygamber olarak geçerken mitolojide ise Merkür,Thor, Hermes, Hz İdris'i temsil eden diğer isimlerdendir. İdris peygamber  gök   yüzü  hareketlerini,  yıldızlarla  ilgili  derin  ince   hassas  bilgileri  ve  senelerin  ayların  yıldızlara   göre   hesaplanmasını   öğrendi. Yıldızların  derin  sırlı   bilgilerini   öğrendi. Ona   verilen   Yıldız   ilmi,   gezegenlerin  konumuna    göre  insanları   etkilemesi   idi.  Bir   insanın  bütün   yaşantısı,  doğumundan   ölümüne   kadar  yaşayacağı  her   şey  yıldızlarda   yazılıydı.   İnsanların   kaderi   yıldızlarda  saklı  idi.  Bu  sırları  Allah’tan    başka    kimse  bilemezdi.  Ancak   Allah’ın,    öğrenmesine   izin  verdiği  insanlar  bu  ilmi  uygulayabilirlerdi.   Hz.  İdris   Allah’ın    izni    ile   Astrolojinin   ilk  temellerini  attı.  Hz  İdris Astroloji   ve   Astronomi ilmini;  aklıyla,   zekasıyla,   beyniyle,  kalbi  ve  ruhuynan  yapıyordu.   Allah'ın ona   verdiği   bütün  duyu  organlarını  kullanıyordu şeklinde rivayet edildiği biliniyor.

Hz  İdris’in    getirdiği  Astroloji   ve   Astronomi  ilmi,   daha   sonra  ortaya  çıkan  ve   ilimle   bilimle  uygarlık   tarihine   damga  vuran  MU  kıtası  insanları   tarafından  geliştirildi.  MU  kıtası   şimdiki   Pasifik  Okyanusunda   Asya   ile  Amerika   arasında   olan   büyük   bir   kıta   idi.   Hz.   Ademin  dünyaya   indirildiği   ve   cennet   köşesi  olan,  yer  olarak  bilinen bu kıta şimdilerde bir efsane niteliği taşımaktadır. Bu bilgiler İslami kaynaklarda astroloji hakkında geçen bilgilerdir. Bunun dışında Hint, Aysa, Mısır, Çin gibi bir çok medeniyette astroloji büyük devlet adamlarının belli kararlar alırken kullandıkları önemli bir karar verme unsuruydu. Şu an bile bazı devlet adamlarının parti kurarken ya da herhangi bir atılımda bulunmadan önce gezegenlerin ve yıldızların konumlarına, yıldızların hangi gezegenlerde konumlandığına kadar bilgileri alıp o şekilde hareket ettikleri biliniyor.

 

Genel olarak özetleyecek olursak insanlığın başlangıcında bu yana çok önemli olan bu bilimi insanların dalga ve savsata konumuna indirgemeleri beni ve bu işi gerçekten severek yapan insanları üzdü. İnsanların kendi gerçekliklerini bulmak ve bu gerçekleri içselleştirip hayatlarının amacına ulaşmak için kullandıkları bu bilim, dalga konusu olmayı hak etmiyor aksine üzerine düşünülmeyi ve okullarda ders olarak öğretilmeyi hak ediyor

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
TUĞBA AYDIN Arşivi
SON YAZILAR