On Bir Ayın Sultanı Ramazan hayırlısıyla sona erdi. Bu sene çok farklı bir Ramazan geçirdik. Ülkece alışık olmadığımız bir durum. Koronavirüs salgını nedeniyle Ramazan sofraları çok fazla şenlenemedi. Geleneksel iftar sofraları kurulamadı. Belediyelerin, kurumların, kuruluşların, STK’ların ve partilerin her yıl verdiği iftar yemekleri bu sene ne yazık ki verilemedi. Tedbirler kapsamında kimse evine iftara misafir çağıramadı. İftarlar aile içinde yapıldı.

Bu ülkemizde alışık olmadığımız bir durum fakat virüs salgınından kurtulmak adına yapılması gereken bir durumdu. Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı için bu Ramazan ayını böyle atlattık. Buruk geçti. Ama bir sonraki Ramazan ayında inanıyorum ki sofralar yine şenlenecek. İftarlarımızı yine sevdiklerimizle yapacağız.

Ramazan Bayramı da bir o kadar buruk geçti. Bayramlaşmalar telekonferans yoluyla yapıldı. En çok bu durumdan yaşlılarımız etkilendi. Çünkü çocuklarını dört gözle bekleyen vatandaşlar tedbirler kapsamında çocuklarını ve torunlarını göremedi. Bayramda getirilen kısıtlama dolayısıyla komşular da bayramlaşmayı bu sene gerçekleştiremedi. Şekerler alınmadı. Tatlılar yapılmadı. Herkes ailesine yetecek kadar tatlı ve şeker alıp geleneği yaşatmaya çalıştı. Bayramın birinci gününde sokağa çıkabilen 65 yaş ve üstü vatandaşlar az da olsa hava alabildi. Onlarla konuştuğumuzda bayramı buruk geçirdiklerini ifade ettiler. Çocuklarını ve torunlarını çok özledikleri söyleyen vatandaşlar video yoluyla özlem gidermeye çalıştıklarını belirttiler. Fakat yaşlılarımız yine de duruma çok olumsuz bakmadılar. Kimisi buna da şukur diyerek bayramlaştı. Sağlığın her şeyden önce geldiğini belirttiler. Bir daha ki bayramda sevdiklerine kavuşacaklarına inandıklarını ifade ettiler.

Bayramlar ve tatiller yaşlılarımız için çok önemli olduğundan dolayı kimisi gözyaşlarını tutmadı. Sadece çocuklarını ve torunlarını bayramlarda ve tatillerde görebilen vatandaşlarımız. Bu günler onlar için daha önemli ve değerli. Belki de bayram onlar için daha da bayram oluyor sevdikleriyle beraber olunca. Demem o ki kötü günler bize normal olarak karşıladığımız günlerin değerini bir kez daha anlatıyor. Ben de sevdiklerimize kavuşmak için bir daha ki bayramda salgından kurtulmayı temenni ediyorum. İnşallah hayat normale döner biz de sevdiklerimize sıkı sıkı sarılırız.