Ege Bölgesi’nde ikamet edenler Aydın İzmir güzergahını sıklıkla kullanıyor. Bu noktada Aydın İzmir otoyol ücreti 2024 yılında ne kadar oldu merak ediliyor. İzmir Aydın otoban fiyatlarına dair bilgileri derledik. İşte ayrıntılar…

Aydın İzmir Otoyolu’na Zam Geldi!

15 Mayıs 2024 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), köprü geçiş ve otoyol ücretlerine zam yapıldığını duyurmuştur. Ortalama olarak %60 oranında zam geldiği bilinen köprü ve otoyol ücretleri, vatandaş tarafından oldukça merak konusudur.

İzmir- Aydın Otoyolu, vatandaşların sıkça kullandığı rotalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda Aydın İzmir otoyol fiyatı ne oldu sorusu sıkça araştırılmaktadır. Yeni zamla birlikte Aydın İzmir otoyol ücreti, yazının ilerleyen kısımlarında yer almaktadır.

Aydin Izmir Otoyol Ucreti 2

Aydın İzmir Otoyol Ücreti 2024 Yılında Ne Kadar?

Zamandan tasarruf sağlayan otoyollar, vatandaşın sıkça tercih ettiği yol güzergahları arasında yer almaktadır. Ancak 2024 Mayıs ayında, otoyol ücretlerine zam gelmiştir. Peki geçtiğimiz yıl 9,5 TL’den 18 TL’ye çıkartılan Aydın İzmir otoyol geçiş ücretleri, 2024 yılında ne kadar olmuştur?

  • İzmir Aydın otoyol geçiş ücreti, 15 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla 29 TL’ye yükselmiştir.

29 TL olan İzmir Aydın otoyolu ücreti, araç çeşidine göre değişiklik arz etmektedir. Bu kapsamda vatandaşın aklına takılan Aydın İzmir otoyol kaç TL sorusunun cevabı, detaylı bir şekilde aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Motorlu Araç Sınıfı

Aydın İzmir Otoyol Ücreti

1

29 TL

2

32 TL

3

46 TL

4

59 TL

5

67 TL

6

13 TL

Aydin Izmir Otoyol Ucreti 1

Aydın İzmir Otoyol Güzergahı

Aydın İzmir otoyol ücreti 2024 yılında ne kadar oldu sorusuna cevap verdik. Şimdi de Aydın- İzmir otoyolunun güzergahını inceleyelim…

Aydın Yurt Fiyatları: KYK Devlet ve Özel Yurtlar 2024 Yılında Ne Kadar? Aydın Yurt Fiyatları: KYK Devlet ve Özel Yurtlar 2024 Yılında Ne Kadar?

Aydın ile İzmir arasındaki mesafe yaklaşık olarak 113 kilometre olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu mesafe ise şahsi bir araçla, yaklaşık olarak 1 saat 23 dakika sürmektedir.

Sürücünün hayatını kolaylaştıran ve zamandan tasarruf sağlayan otoyollar ise sıkça araştırılmaktadır. Bu kapsamda vatandaş, İzmir Aydın otoyolunun güzergahını oldukça merak etmektedir. Çünkü bu yol, İzmir- Aydın arası mesafeyi 21 km kısaltmakta ve daha güvenli bir yolculuk sunmaktadır.

İzmir Aydın otoban yol tarifi ise aşağıda yer almaktadır:

  • İzmir Aydın Otoyolu; ücretsiz çevre yolunun kuzey ve güney dallarının kesişiminde bulunan, Buca- Kaynaklar Beldesi civarındaki Işıkkent gişelerinde başlamaktadır. Bununla birlikte Tahtalıçay, Torbalı, Belevi, Germencik, Aydın/Kuzey ve Aydın/Güney kavşaklarından bağlantı sağlanabilmektedir.

Otoban iki yönlü olduğu için, İzmir Aydın otoyolu çıkış noktaları da girişleri ile paralellik göstermektedir. Bu kapsamda Aydın Kuzey, Aydın Doğu, Yenipazar, Nazilli, Kuyucak, Buharkent ve Sarayköy kavşaklarından çıkış sağlanabilmektedir.

Aydin Izmir Otoyol Ucreti 4

Aydın İzmir Otoyolu Hız Sınırı Kaç?

Bilindiği üzere güvenli bir şekilde yolculuk yapmak adına, yollara bazı hız sınırlamaları getirilmiştir. Yolun çeşidine göre farklılık gösteren hız sınırlamaları da merak edilmektedir.

Aydın İzmir Otoyolu hız sınırı aşağıdaki gibidir:

  • Aydın- İzmir otoyolunun hız sınırı, 130 kilometre/saat olarak belirlenmiştir.

İzmir Aydın Otoban Gişeleri Kaldırıldı Mı?

Aydın İzmir otoyol ücreti dışında vatandaşın merak ettiği bir diğer konu, İzmir Aydın otoban gişeleri neden kaldırıldı sorusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Gişelerin kaldırılmasındaki temel amaç ise bu otoyolu modernleştirmek, rahat ve hızlı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır.

Peki kaldırılan Aydın- İzmir otoyol gişelerinin yerine ne geldi? Kaldırılan OGS ve HGS gişelerinin yerine, yeni elektronik geçiş sistemi kurulmuştur. Bu sistem ise sürücüye, daha pratik bir geçiş imkanı sunmakta ve trafik akışını da hızlandırmaktadır

Kaynak: HABER MERKEZİ