İNŞ. MÜH. YUSUF CANTÜRK

İNŞ. MÜH. YUSUF CANTÜRK

EVİNİZİN NET VE BRÜT METREKARESİ NE DEMEK?

EVİNİZİN NET VE BRÜT METREKARESİ NE DEMEK?

Sahip olduğumuz evlerin farklı alan tanımları anlaşılamayabiliyor, imar yönetmeliğinde de dört ayrı tanımla ifade edilen bağımsız bölüm alanı hesaplamasını daha net ve anlaşılır şekilde ifade etmeye çalışacağım.

Öncelikle imar yönetmeliği tanımı ‘Binanın, ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya uygun olup, 23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu hükümlerine göre bağımsız mülkiyete konu olan bölümlerini ifade eder’ olan bağımsız bölüm ne demek onu kısaca anlatayım, 2 dükkan ve 15 daireli bir binada birbiriyle bağlantılı olmayan her dükkan ve daire bağımsız bir bölümdür, yani bu binada toplam 17 adet bağımsız bölüm vardır.

Eski tapularda sadece binanın yapıldığı arsa alanı ve bu arsadaki pay gösterilir, evinizin metrekaresi yazmaz. Mesela eviniz 500 m2 arsa üzerine yapılan bir binada ise tapuda yüzölçümü hanesinde sadece 500 m2 yazar. Yeni tapularda ise binanın yapıldığı arsanın alanı, evinizin net alanı ve brüt alanı yazar.

Bağımsız bölüm net alanı: Evinizdeki balkonlar, oda bölme duvarları, kolonlar, duvarlar üzerindeki sıva payları dahi çıkarılmış ayak bastığınız alandır, süpürülebilir alan olarak da ifade edilir.

Bağımsız bölüm brüt alanı: Evinizin balkonlar, odaları bölen duvarlar, kolonlar dâhil evinizi çeviren duvarların dıştan dışa alanını ifade eder.

Bağımsız bölüm toplam brüt alanı: Bağımsız bölüm brüt alanına evinizin bodrumda, terasta kiler, depo gibi ekleri varsa onlarında eklenmesiyle bulunan alandır.

Bağımsız bölüm genel brüt alanı: Bağımsız bölüm toplam brüt alanına ortak alanlardan düşen payların da eklenmesiyle bulunan alandır. Mesela her katta 3 daire bulunan toplam 15 daireli bir binada eviniz var, merdiven ve asansörün olduğu kat holü 30 m2 diyelim , bu alanın 30 / 3 = 10 m2’si sizindir, yine 300 m2 otopark alanı var diyelim otoparkın 300 / 15 = 20 m2’si sizindir, binadan ayrı 600 m2 bahçe alanı var diyelim bahçenin 600 / 15 = 40 m2’si sizindir. Tabi buralar ortak kullanım alanıdır, toplamdaki payınız bu kadardır, sizindir derken ben 600m2 bahçenin şurdaki 40 m2’sine çadır kuruyorum burası benim anlamında değil.

Bir çok müteahhit firma (bende dahil) metrekare söylerken brüt alanları söylemeyi tercih eder, çünkü evinizde odaları birbirinden ayıran duvarların yerde kapladığı alan da sizindir, balkonlarda sizindir, dairenize tahsis edilmiş kiler, depo, kat holündeki merdiven ve asansörün bulunduğu kat holündeki alanın da (katta 3 daire olduğunu varsayarak ) 1/3’ü sizindir.

Yani net alan evinizin içinde kullandığınız, ayak basabildiğiniz alandır, brüt alan da sahip olduğunuz alandır. Net ve brüt alanı yeni tapularda görebilirsiniz ancak toplam brüt alanı ve genel brüt alanı sadece tapu müdürlüğünde binaya ait kat irtifakı projesinde görebilirsiniz. Ev aldığınız zaman size söylenen metrekare ile tapu belgesinde yazan metrekareyi farklı görünce şaşırmayın, bana göre sahip olunan tüm metrekarenin söylenmesi doğrudur.

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İNŞ. MÜH. YUSUF CANTÜRK Arşivi
SON YAZILAR