İNŞ. MÜH. YUSUF CANTÜRK

İNŞ. MÜH. YUSUF CANTÜRK

 GAYRİMENKUL FİYATLARI NEREYE GİDİYOR?  

 GAYRİMENKUL FİYATLARI NEREYE GİDİYOR?  

Geçtiğimiz ay konut fiyatlarının daha da artacağını uzunca bir yazıyla ve  rakamlarla anlatmaya çalışmıştım. Sadece dört gün sonra Cumhurbaşkanının açıkladığı Konut Finansmanı Projesi ile konut fiyatları sert bir artış trendine girdi. Aslında benim artış beklentim maliyetlerle alakalıydı ancak üstüne birde konut kredi faiz oranlarıyla ilgili bir paket açıklanınca talebin artacağı düşüncesiyle bir artış daha oldu. Konut fiyatlarındaki artış arsa, işyeri vb. tüm gayrimenkullere de yansıyor. Maliyetlerden kaynaklanan fiyat artışlarının yaz aylarında devam edeceğini düşünüyorum ve yine inşallah yanılırım diyorum.

***

Geçen ay sadece bir hafta içinde gayrimenkul fiyatlarında %10-15 arasında artış oldu. Bu oran Aydın Efeler ve çevre ilçelerde 100-200 bin TL’lik artışlara karşılık gelirken, bazı şehirlerde milyonlu rakamlarda artışlar oldu. Açıklanan paketle vatandaşların ucuz krediye ulaşması amaçlansa da kredi faizlerinin düşmesinin ardından fiyatlar artınca paketin cazibesi azaldı.   

***

Ayrıca konut kredi oranlarının düşmesi hatta sıfır olması bir yana eksi faiz olsa bile artık toplumun bir çok kesimi ev alma planını rafa kaldırdı veya unuttu. Konut kredisi faiz indirim paketleri artık insanları eskisi gibi heyecanlandırmıyor, çünkü en ucuz kredide bile insanların geliri taksitleri ödemeye yetmiyor, geçtiğimiz ay açıklanan paket sadece konut fiyatlarını arttırdı, alım satıma etkisi yok denecek kadar az oldu. Merkez Bankasının öncelikli hedefi olan fiyat istikrarını sağlayarak enflasyonu düşük seviyelere getirmesi gerekmektedir yoksa toplum enflasyonun altında gitgide ezilmektedir.

***

Konut fiyatlarını artıran bir çok etken var. Bunlardan bazıları - girdi maliyetlerinin artması -konut üretiminin azalması – talebin artması gibi. Geçtiğimiz ay açıklanan paketle birlikte talebin artacağı düşüncesiyle bir artış oldu, girdi maliyetlerindeki artış son zamanlarda zaten hiç durmuyor ve konut almak ne kadar zorsa konut yapmak ondan kat kat fazla zor hale geldi İnşaat yapabilen müteahhit sayısı, yani konut üretimi azaldı. Konut fiyatını artırıcı bu kadar etken bir aradayken fiyatların artacağını görmek çok zor olmamalı.    

***

Aydın Efeler’in en popüler mahallesi Mimar Sinan Mahallesi’nde geçen yıl bu aylarda 750-800 bin TL satılan 15-20 yıllık daireler 1,5 - 2 milyon TL oldu, yeni daireler 2,5 – 3,5 milyon TL, villalar 8 - 10 milyon TL, bir villalık arsalar 2,5 - 3 milyon TL, diğer mahallelerde ve yakın ilçelerde ortalama 120 m2 yeni daire fiyatları 1 - 2 milyon TL oldu, artık milyonlu rakamların altında daire zor bulunuyor  ve fiyatların daha nereye gideceği kimse tarafından öngörülemiyor. 

***

Konut vb. gayrimenkul almayı düşünüyorsanız, birikmiş bir nakitiniz varsa ve gelirinize güveniyorsanız geçen yazımda da ifade ettiğim gibi TL olarak sabit faizli krediyle borçlanarak fazla gecikmeden alın. Geçen aydan bu aya daha da zorlaşan gayrimenkul alımı ilerleyen zamanlarda imkansız hale gelebilir. Evet bir gayrimenkulü sadece birkaç hafta önce gördüğünüz fiyatının üzerinde bir rakamla satın almak zor geliyor olabilir ama birkaç hafta sonra belki bugünkü fiyatları da bulamayabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa almayı düşündüğünüz bir gayrimenkulü fiyatı yüksek diye almaktan vazgeçmeyin bu piyasada en zirve fiyattan aldığınız bir gayrimenkul birkaç ay sonra ucuz hale geliyor. 

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İNŞ. MÜH. YUSUF CANTÜRK Arşivi
SON YAZILAR