MURAT TAN

MURAT TAN

“Müsaade buyurursanız arzedeyim!.. 

“Müsaade buyurursanız arzedeyim!.. 

Bedeni duruşma salonunda ancak ruhu Aydın’da Yunan İşgali’ne karşı kurdukları Ayyıldız Çetesi’nde birlikte saf tuttukları Konyalı Hacı Ahmed Hoca’nın rahlesinden damıttığı hikmet dolu o sözlere kulak kesilmişti; “Cenab-ı Hakk ülkeleri vatan ve millet sevgisiyle ma'mur ve payidar kılar”

Olası idam kararına karşı metanetini korumak için huşuyla içinden okuduğu Ayet-el Kursi’de geçen “O'nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır…” ayeti üzerine derin bir tefekküre daldı. Kendisine hakaret yağdıran hakimin söylediklerini işitmiyor, zihninde bembeyaz bir atın toynaklarından çıkan kıvılcım sesi, Çine Çayı’nın kenarında sallanan söğüt ağaçları altındaki rüzgara karışıyordu. 

Birden salonda yankılanan sesle irkildi; 
-Adnan Menderes!
Gözlerini kısarak vakarlı bir şekilde sanık sandalyesinden doğruldu.  Az önce aşağılayıcı konuşmayla kendisini yerden yere vuran hakimin gözlerinin içine bakarak savunmasına şu sözlerle başladı; 
“Müsaade buyurursanız arzedeyim!.. 

Bu cümle sıklıkla Adnan Menderes’in Yassıada’daki duruşmalarda sözde ‘Mahkeme Reisi’ne karşı ağzından büyük bir ciddiyet ve nezaket içinde dökülmüştür. 

Adnan Menderes Demokrasi Müzesi dahil bir dizi açılış için Aydın’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da ‘müsaade buyurursa’;
Merhum Başbakan Adnan Menderes’in memleketi Aydın’ın arzetmek isteyeceği konular da üç aşağı beş yukarı bellidir! 

Zira dönemin darbe hükümetinin 1961’de alınan kararla sivil uçuşlara kapatarak rotasını askeri yasak bölgeye çevirdiği ‘Çıldır Havalimanı’ üzerinden Aydın’a kesilen ceza henüz kalkmadığı için ilimizin de ciddi bir savunma içerisinde meramını zatıalilerine arzetmesi icap etmektedir. 
Öyle ya; Son Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği ‘Çıldır Havalimanı’ sözünün havada kalalı 4 yıl oluyor. Tık yok! 

Örneğin öncelikli olarak; 
Her fırsatta Aydın’a geldiğinde, Adnan Menderes’in hayali olan Çine Adnan Menderes Barajı’ndan iftiharla bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a birileri 2020’de herhangi bir harcama yapılmadığı bilinen Selçuk- Ortaklar Yeni Demiryolu ve 2. Hat Yapımı’na, geçtiğimiz yıl sadece 1000 lira harcanabildiğini de hatırlatmalıdır! Yoksa çalışmalar bu tür ödeme imkansızlığı içinde geçerse Selçuk-Ortaklar arası 7 dakikaya inecek diye en az 7 yıl daha bekleriz bizden söylemesi. 

Burası çok önemli; Yine Aydın’a yatırım teşvik sisteminde uygulanan adaletsizlik de artık ilimizdeki ekonomi dünyasının canına tak etmiştir ve bunun gibi bazı konularla ilgili olarak da pandemiyle birlikte bazı sıkıntılar iyice gün yüzüne çıkmıştır. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eğer ‘müsaade buyurursa’ ilimizin bazı önemli taleplerini dosyadan kabul etmesi değil birebir olarak ilk ağızdan dinlemesi de önemlidir. 

Muhtemelen Atatürk Kent Meydanı’ndaki sözlerine; 
“Aydının insanı sıcak kanlıdır
Çalışkandır, merttir, delikanlıdır
Düğünü derneği anlı şanlıdır
Zeybekler diyarı güzel Aydınım…” tarzında bir şiirle başlayacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, 1071 gün sonra geleceği Aydın’a henüz ayak basmadan çok sevdiği Necip Fazıl Kısakürek’in Adnan Menderes’in ardından yazdığı bir şiir de benden gelsin; 

“Kır at zincirlenmiş ufuk sahipsiz
Han kayıp hancı yok konuk sahipsiz
Baş köşede sırma koltuk sahipsiz
Kızanlar, dört yandan hep abandınız!
Zeybeğin kanına ekmek bandınız!”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Zeybek’in kanına ekmek banan cunta eliyle sivil uçuşlara kapatılan ‘Çıldır Havalimanı’ üzerinden memleketine de kesilen cezayı bir an önce kaldırması dileğimle…

Vesselam; Menderes ve arkadaşlarına 1990’da iade-i itibarda bulunulup en son 2020’de ‘Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağı dahi kaldırılmışken, darbecilerin Aydın’a kestiği ‘Çıldır Havalimanı’nın sivil uçuşlara kapatılması cezasının da artık yürürlükten kaldırılması ilimizin hakettiği itibarına kavuşturulması açısından hayati bir önem arzetmektedir. 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MURAT TAN Arşivi
SON YAZILAR