Sezgin, Uygur Türklerine sahip çıkılmasını istedi

Sezgin, Uygur Türklerine sahip çıkılmasını istedi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin,  Türkiye’nin dış politikada yaşadığı bazı sorunlara ilişkin açıklama yaptı. 

A+A-

MURAT TAN - İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada, hükümetin Suriye politikasına yönelik bazı eleştirilerde bulunurken, Dış İşleri Bakanlığının 2018 Faaliyet Raporunda, Çin Halk Cumhuriyetindeki Uygulara soydaş denilmediğini hatırlattı. Uygurlara ve diğer Müslüman topluluklara yönelik insan hakları ihlalleri konusuna kısaca değinilmesini de eleştiren Sezgin, Suriye’deki Barış Pınarı Harekatında operasyonun başında ilan edilen hedeflere ulaşılamadığını kaydetti.

“ZAFER NARALARI ATMAK ZARARLIDIR”

Konuşmasında İYİ Partinin Suriye’deki Afrin ve Cerablus için olduğu gibi Barış Pınarı Harekatı’nı da desteklerini söyleyen Sezgin, “Operasyonun başında ilan edilen hedeflere ulaşamadık ve bir ceple yetindik ama bunu da müspet mütalaa edelim ancak bu gelişmeleri zafer olarak nitelendirmek düpedüz yanılsamadır, yanıltmadır, yanlıştır. O metinlerde, 2 metinde de birçok belirsizliğe rağmen bazı olumlu unsurlar olabilir ama bu görüşmeler, mutabakatlar ve bunlarla ilgili bazı uygulamalar hatalı Suriye politikasının mağlubiyetini, millî güvenliğimiz üzerinde yarattığı ağır tehditleri hafifletme çabalarından ibarettir. Bunu sınırımızın başına uzaklardan gelmiş devletlerle ve onlara tabi şekilde yapıyoruz maalesef. 911 kilometrelik sınırımız olan Suriye'de uzaklardan gelmiş olan, oradaki konumlarını iktidarın hataları sonucu elde eden bazı devletlerin vassal devleti durumuna indirgendik. Süreç de devam etmektedir, ilerisi için taşıdığı tüm riskler sürmektedir; YPG, PKK tehdidi ortadan kalkmamıştır. Süreç devam ederken zafer naraları atmak fevkalade zararlıdır” dedi.

“UYGUR TÜRKLERİ İÇİN SOYDAŞ KAVRAMINI KULLANMADINIZ”

Dış İşleri Bakanlığının 2018 Faaliyet Raporunda Çin ile ilgili 5 kısa paragraf mevcut olduğunu söyleyen Sezgin, “Bunlardan biri bizim Doğu Türkistan, sizin raporda "Sincan Özerk Bölgesi" dediğiniz bölgede "soydaş" kavramını kullanmadan zikrettiğiniz Uygurlara ve diğer Müslüman topluluklara yönelik insan hakları ihlalleri konusuna kısaca değiniliyor. Ne tesadüftür ki dünkü New York Times, Uygur kardeşlerimizin ve Çin'de yaşayan diğer Müslümanların kapatıldıkları temerküz, endoktrinasyon kamplarında ve günlük hayatlarında yaşadıkları zulüm ve Beijing'in bu zulmü nasıl yönettiği hakkındaki politikalarına dair sızan resmi belgeleri yayınladı. Temelde ağır ve kitlesel bir insan hakları ihlali olan bu meselede, iktidarın izlediği utangaç tavır ilan etmiş olduğunuz insani dış politikayla uyuşmuyor. Umarım, müjdelediğiniz ziyaret sonuç verir, soydaşlarımızın yaşadığı baskının, zulmün azalmasına katkıda bulunur” diye konuştu.

“DİPLOMATSIZ DİPLOMASI BEYHUDEDİR”

Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinin iyi gitmediğini belirten Sezgin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yönelik çağrıda da bulunarak, “Ülkemize sadece Batı Avrupa ve ABD'de değil, mücavir ülkelerde, doğuda, kuzeyde ve güneyde şüpheyle bakılıyor, hakkımızda güvensizlik ve öngörülemez ülke imajı yerleşmiş durumda. Geleceğimiz hakkında onlarca soru işareti var. Eminim ki bunda uzun bir tarihin taşıyıcısı ve hafızası, zengin ve sivrilmiş bir diplomasi geleneğinin, deneyiminin sahibi Dışişleri Bakanlığının ve çok değerli kadroların hırpalanmasının, devre dışı tutulmaya çalışılmasının da payı var. Diplomasi geleneğimizin tahrip edilmesi, ulusal çıkarlarımıza da aykırıdır. Bir tür diplomatsız diplomasi yapma arayışı gözlemliyoruz; bu, beyhudedir. Buna mukavemet etmenizi bekliyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.