MİNE EREN

MİNE EREN

Sokak Hayvanları Konusu

Sokak Hayvanları Konusu

Sokak hayvanları sorunu deniyor ya, sokak hayvanları bir sorun mu? Yaşadıkları koşullar sorun, yaşamaya çalıştıkları toplum sorun, kendilerini savunup hayatta kalma mücadelesi verdikleri için katledilmeleri sorun. Sadece var olmalarını sorun eden insanlar en büyük sorun.

Nazilli’de uzun süredir belirli aralıklarla farklı mahallelerde köpekler zehirlenerek öldürülüyor. Şimdi de Aydın’da 22 köpek zehirlenerek katledildi. Böyle büyük bir canilikten bile herkes kendisine malzeme çıkarmaya çalıştı. Bir taraf belediyeyi suçladı, belediye suç duyurusunda bulundu, gerçek suçlu peki? Ortaya çıksa bile bir şey değişecek mi? Ceza alacak mı? 22 tane can siyasete malzeme olmak için mi katledildi?

Bir de sokak hayvanlarının katledilmesinin sözde sorunu çözmeyeceğini anlatmaya çalışan her hayvansever için “mama lobisi” deniyor ya bazen düşünüyorum mamadan benim karım ne acaba diye. Böyle bir lobi yok demiyorum elbette, gerçek hayvanseverlerin de bu nedenle zarar gördüğünü anlatmaya çalışıyorum. Maalesef ülkemiz her anlamda korku duygusunun esiri olduğu için gördüğümüz suçlar karşısında bile sessiz kalır olduk. Birileri yardım görüntüsü altında cebini doldururken gerçekten bu canlara yardımcı olmaya çalışanlar ihtiyaç duydukları imkanlara ulaşamıyor. Karşı tarafta ise kötülüğün ne olduğunu bilmeyen bu canlara nefret besleyenlerin eli güçleniyor.
Bir sürü sorun varken sokakta kendi yaşam mücadelesini veren köpeklerle uğraşıp aldıkları nefese bile engel olup üzerine bir de bundan faydalanabilenleri aklım hiçbir zaman almayacak. Tek dileğim, insan bile diyemediğim bu tür yaratıkların hak ettiği cezayı bulmaları… Belki bizim ülkemizde zor ama bir gün bir yerlerde bulmalarını diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
MİNE EREN Arşivi
SON YAZILAR