LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

150 KW ELEKTRİKLE YAŞAMAK MÜMKÜN MÜ?

150 KW ELEKTRİKLE YAŞAMAK MÜMKÜN MÜ?

Yapılan son elektrik zammında gözüme en çok takılan hanelerde kullanılacak olan elektrik faturalarına uygulanacak oran oldu. Uygulanan zam oranının kademeli olmasıyla birlikte 150 Kw üzeri tüketim yapanları da ciddi bir yük bekliyor.
Şöyle ki, 150 Kw altı kullananlar için yüzde 50 oranında bir zam uygulanacak. 150 Kw üzerinde ise bu oran yüzde 150’lere kadar çıkıyor. Buraya kadar her şey normal. (Normal dediğime bakmayın, aslında anormal). Benim dikkatimi 150 Kw çekti, bir ev 150 Kw tüketim sınırının altında kalabilir mi? Bu mümkün mü?
Konu hakkında çeşitli tarihlerde yapılmış araştırmalar mevcut. Elektrik mühendisleri odası, TEDAŞ, yenilenebilir enerji firmaları vb. kurumların yaptığı araştırmalardan derlediğim rakamlar dört kişilik bir ailenin ortalama tüketiminin 230-270 Kw aralığında olduğu yönünde.
Elektrik Mühendisleri Odası'nın 2013 yılında açıkladığı TEDAŞ İstatistiklerinde aylık ortalama mesken elektrik tüketimi 253 kWh olarak belirtilmiştir. Benzer bir araştırma 2011 yılında da yapılmış ve yakın bir sonuca ulaşılmış.

Araştırmaya konu tablo şu şekilde yayınlanmıştır:
Elektrikli Alet
4 Kişilik Ailenin Aylık Tüketimi (kWh)
Ampul (Tasarruflu Değil)
72,10
Buzdolabı
70,70
Televizyon
37,80
Fırın
20,10
Çamaşır Makinesi
14,50
Bulaşık Makinesi
13,30
Ütü
10,10
Bilgisayar
8,50
Elektrikli Süpürge
6,10
TOPLAM
253,20 kWh

Bunun gibi farklı istatistikler de mevcut tabi. Benim yukarıdaki tablodan gördüğüm sonuca göre elektrikli alet kullanımının arttığı da göz önünde bulundurulduğunda (klima, kombi vb.) hane tüketiminin 150 Kw altına düşmesi pek mümkün görünmüyor. Aslında kademeli faturalandırmaya tasarrufu teşvik etmesi açısından her daim olumlu yaklaşmışımdır ve bu şekilde olması gerektiğini dile getirmişimdir. 
Bireylerin elektrik, su, doğalgaz vb. kaynakları kullanırken bunların tükenebileceğini göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekmektedir. 
Fakat tasarruf etmek ya da tasarrufu teşvik etmek için de gerçekleşmesi mümkün, ulaşılabilir hedefler konulsa daha bir özendirici olurdu düşüncesindeyim. 
İncelediğim rakamlardan ulaştığım sonuç, 150 Kw altını görmek pek de olası değil, yani birçoğumuzu kapsayan zam yüzde 150 olacak.
Sağlıkla kalın, hoşça kalın.

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR