Ülkemizde dar ve orta gelirli grupların ailelerinin çocukları için hayalleri, okusunlar iyi bir iş bulsunlar, evlensinler, ev-araba alsınlar, emekli olsunlar.
Okumak iyi bir iş ve gelir için önemli. Ev-araba babadan pek kalmaz, o da önemli. Tabi emeklilik yaşlılık garantisi demek, o daha da önemli.
Okusunlar da nasıl? Ev kiraları ortada. Eğitim sistemi zaten çökmüş, gün geçtikçe eğitimde paranın önemi daha da artar hale gelmiş. Çoğu yerde devlet okulları yetersiz. İlave özel ders, kurs vb. takviyeler şart olmuş. Bunların hepsi para demek.
Diyelim ki kazandı, üniversite okumak hiç de eskisi gibi kolay değil. Devlet yurdu çıkarsa ne âlâ, ya çıkmasa? Ev kiraları, ulaşım, yiyecek masrafı şu halde alt ve orta gelir grubunun içinden çıkabileceği rakamları aşmış vaziyette.
Neyse, güç-bela okuduğunu, KPSS’yi kazanıp memur olduğunu düşünelim. Bir de memur bir meslektaşı ile evlenip yeni hayatına merhaba demiş olsun.
Şu fani dünyada bir ev bir de arabaları olsun isterler bu gençler, hakları da.
Aydın genelinde 5 yaşına kadar bir ev 2,5 milyon, ortalama bir araba da 1 milyon olsa 3,5 milyon bir para lazım.
Enflasyonun hiç olmadığını kabul edelim, bu genç çiftimizin aylık geliri 50 bin TL dolaylarında olsa ve 35 bin lira birikim yapsalar ne olur?
100 ay sonra hayallerine anca kavuşabilirler.
Kredi çekip erkenden alıp kredi borcu ödeseler?
Şöyle basit bir hesap yapalım, diyelim ki yıllık yüzde 5 (beş) faiz oranıyla 10 yıl vadeli bir kredi çektiler, aylık ödemeleri 37.000 TL’yi buluyor…
Gel çık çıkabilirsen işin içinden!
Bu arada yukarıda bahsedildiği gibi enflasyon “0” değil, yüzde 80 dolaylarında, konut kredi faiz oranları da yıllık yüzde 5 değil, 35 dolaylarında. Gerçek rakamlara göre hesap yaptığımızda işin içerisinden hiç çıkamayacağımız için örnek bir senaryo kurguladım.
Hasılı kelâm, bu ülkede hiç de az olmayan bir gelir düzeyinde bile gençlerin 1 ev ve 1 araba almaları hayale bile sığdırılamıyorken gençlerimizden umutlu olmalarını beklemek ne kadar doğru olur?
Bizim şurada basitçe yaptığımız bu hesabı gençler her gün kendi aralarında yapıp da umutlarını yitirmezler mi?
Rakamlar yalan söylemez, ülkemizde orta direğin yakın bir tarihte yatırım yapması artık imkansız bir hal almıştır.
Gençlerimiz her şeyin farkında, belki de o yüzden koyuverdiler her şeyi laylaylom takılıyorlar.
Okuyup, dirsek çürütüp, ilim – irfan sahibi olup da torpille makam – mevki sahibi olmuş beş para etmez birisinin emrine girmek, ondan fırça yemek, mobbinge maruz kalmak, aşağılanmak da var sonuçta bu yolda!
Neyse, lafı fazla uzatmayalım, sağlıkla kalın.