LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

30 MİLYAR “İVME” KAZANDIRIR

30 MİLYAR “İVME” KAZANDIRIR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) finansman paketi uzun süredir beklenen bir hareket olarak karşımıza çıktı. Paket kapsamında 30 milyar TL finansman sağlanması bekleniyor. Paketin finansman büyüklüğü kadar içeriği de oldukça kapsamlı ve hedefe yönelik. Her zaman eleştirdiğim “yaptık oldu” paketlerinden farklı olarak sektörler derinlemesine incelenmiş, ihtiyaçlar ve ekonomik beklentiler birlikte değerlendirilmiş ve en verimli hali ile finansman paketi yayınlanmış. Genel olarak dört temel soruna yönelme yapılmış. Bu paketten ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkısı ve ihracat potansiyeli yüksek sektörler yararlanabilecek. Bu dört ana başlığın altında 21 alt başlıkta hammadde ve ara malı üretimi yapan sektörler desteklenecek. Hedef hem ihracatı artırmak hem de ithalatı azaltmak. Sektörler bu doğrultuda tespit edilmiş. Ana başlıklardan başka 22 alt başlıkta desteklenerek yerli ve milli üretimle birlikte dış ticaret açığının önüne geçilmesi ve istihdamın artırılması hedeflenmiş. Destek kredilerinin geri ödemesi de farklı seçeneklere bağlanmış.
    Desteklenecek sektörler genel hatlarıyla belli olmuş durumda. Bu verilerden şunu açıkça ifade edebilirim ki, uzun süredir özlenen ve büyük bir araştırmanın ürünü olan bu tür finansman destekleri hem işletmeleri hem de ülke ekonomisini hızlı bir şekilde rahatlatır. Yaptım oldularla hazineye yük olmaktan başka hiçbir işe yaramayan seçim kredilerinden ziyade geniş çaplı araştırmalarla ihtiyaç odaklı açılması gereken bu ve benzeri finansman kredileri hem etki açısından hem de geri dönüşü açısından daha verimli olacaktır. Hatırlarsanız en son 2017 yılında KOSGEB aracılığı ile dağıtılan ve üst limiti 50 Bin Lira olan destek kredisinden faydalanan işletmelerin büyük çoğunluğunun yarasına merhem olmadığı gibi hazineye de büyük bir yük olmaktan ileriye gidememişti. O zaman da eleştirdiğim bu tür verimsiz krediler yerine sektörlere özel istihdam, ihracat, üretim verimliliği gibi ölçülebilir veriler doğrultusunda verilecek krediler sektörler açısından son derece büyük önem taşımaktadır. 
    Sözün özü şudur ki efendim, işletmeler desteklenirken “oy” kaygısıyla değil, “verimlilik” kaygısıyla hareket edilmelidir. İşletmeler günü kurtarmak adına verimsiz taleplerde bulunabilirler. Bu talepleri karşılamak için imkanları zorlamak, telafisi güç yaralara sebebiyet verebilir. Umarım ki, açıklanan bu paketle hedeflenen rakamlar yakalanır.
    Mustafa SAVAŞ Ziyaretinden
    Geçtiğimiz Cumartesi günü Aydın Ak Parti Milletvekili Mustafa SAVAŞ gazetemize bir ziyaret gerçekleştirdi. Gazetemize uzun bir zaman ayıran Sayın Savaş’a yazılarımda eleştirdiğim hususları bizzat ilettim. Büyük bir kısmına vakıf olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sohbetimizde çözüme yönelik önerilerimize zaman kalmadı. Kendisi ile tekrar görüşmek üzere sözleştik. Şunu ifade etmekte fayda görüyorum, eleştirilerimizi gayet pozitif karşıladı. Hiç savunmaya geçmeden uzun uzun dinledi, tekrar görüşmemiz gerektiğini dile getirdi. Önerilerimizi, tespit ettiğim örnek ve güzel uygulamaları kendisiyle paylaşacağım, belki bir faydamız olur. 
    Sağlıkla ve huzurla kalınız.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR