LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

ARABULUCULUK SİSTEMİNİN ZARARLARI

ARABULUCULUK SİSTEMİNİN ZARARLARI

Arabuluculuk sistemi, Türk yargı sistemine girmiş en güzel uygulamalardan birisidir kanaatimce. Yargı yükünün hafifletilmesi hedeflenen sistemde, dava süresinin de ortadan kaldırılması ve hak sahibinin hakkına daha hızlı ulaşması hedeflenmiştir.
    Geçtiğimiz günlerde marka bilinirliği yüksek ve ülke genelinde çok yaygın bir giyim mağazası personelini şirket hakkında kötü paylaşım yapılan bir instagram gönderisini “like” ettiği için tazminatsız olarak işten çıkardı. 
    Şu sosyal medyanın gücüne bir bakın hele… Paylaşım yaptı, yorum yazdı diye değil! Kendi tanımlamaları ile “like etti” diye işten çıkarmış.
    Efendim bilmeyenler olabilir, hemen ifade edelim, çalışan kardeşimiz bir instagram resminin üzerine iki defa basmak ya da ufak bir kalp simgesinin üzerine bir defa “tıklamak” sureti ile bu suçu işlemiş oluyor. Yan suçu da, şirket aleyhine çalışanlar tarafından açılan sayfayı beğenmek.
    Şirket hemen açıklama yapmış “Efendim bu konuda Yargıtay kararı var… Şöyle haklıyız… Böyle kusurluydu…” 
    Her neyse…
    Konumuz şudur ki şimdi ne olacak?
    Önce bu çalışan kardeşimiz hakkını aramak için mahkemeye gidecek. Tabii mahkemeye gitmeden önce arabulucuya müracaat etmesi şart! Sonra ilgili mağaza sorumluları personelinin mahkemelerde uğraşmasını isterse “hayır efendim biz uzlaşmıyoruz” deyip masadan kalkacak ve yargı süreci başlayacak.
    Ne oldu şimdi? Mahkeme vardı bir de arabuluculuk çıktı karşımıza. Yanı bürokrasi bir “tık” daha artmış oldu. Oysaki arabuluculuk masasında uzlaşmaya yanaşmayan ve mahkeme sonunda suçlu bulunan tarafa ilave bir ceza yükümlülüğü getirilse belki işlevselliği artar.
    Ben konunun uzmanı değilim, kendimin de mağduru olduğum bir durumu paylaşmak ve fikrimi beyan etmek istedim. Arabuluculukta işin çözülmesi için zemin hazırlanmalı, “arsız patronlar”a bu kurumlar zulüm kapısı yapılmamalıdır. 
    Merhametsiz işverenin “Nasıl olsa yasal haklarını alacak, fakat biraz uğraşsın da görsün gününü” masadan kalkmasını engellemek lazımdır.
Bir “like” attı diye kafasına göre insan işten mi çıkartılır?
Elinde Yargıtay kararı varmış…
Sahi bu ülkenin yüzde kaçı Müslümandı?
Allah’ın selamı ve bereketi üzerinize olsun eyy Müslüman kardeşlerim.
Hak hukuk yemeyen din kardeşlerim!
Kalın sağlıcakla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR