LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

BELEDİYELERİN PANDEMİ AJİTASYONU

BELEDİYELERİN PANDEMİ AJİTASYONU

Baştan belirtmek istiyorum, her “belediye” deyince Nazilli Belediyesi gelmesin aklınıza. Nazilli belediyesi hakkında yazı yazarsam “Nazilli” ibaresini mutlaka geçiririm. Bu diğer kurumlar için de geçerli. Bu yazım Nazilli Belediyesi’ni kapsar mı, kapsamaz mı o takdiri sizlere bırakıyorum. Ben genel  bir değerlendirme yaptım, isteyen üzerine alınır istemeyen yanından geçer gider.
Belediye dediğinin asli vazifesi yerelde hizmet sunmaktır. Son günlerde birçok belediyede “pandemide çöp topladık, salgında kaldırım süpürdük, yetmedi su borusu tamir ettik, o da yetmedi tıkanan kanalizasyonları açtık” tarzında hizmetler söylene söylene bıkkınlık getirdi. Bu hizmetler belediyelerin en temel, en zorunlu hizmetleri değil mi? Yapacaksın tabi, işin ne? Pandemide çöp almak çok mu alkışı hak eden bir durum? Ya da kaldırım temizlemek? Sen pandemide kaç sokak hayvanını doyurdun, kaç tane iş yeri kapanan esnafa el uzattın, kaç yaşlının evini temizledin, kaç yoksulu doyurdun, giydirdin, ısıttın onu söyle önce. Belediyeye borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için nasıl bir önlem aldın mesela?
Öyle acınası bir haldeyiz ki, ilave hizmetler, yatırımlar şöyle dursun en temel vazifesini yerine getiren kurumları alkışlar hale geldik. Gerçek dost zor zamanda belli olur. İşte geldik aralık ayına, önümüzde yeni bir yıl var. Bakalım su faturaları ve bilumum hizmet kalemlerindeki ücretler ne olacak, ne kadar zamlanacak? Belediye dükkanlarında kirada oturanlara ne güzellikler yapılacak? Neyse, çok fazla derine inip pandemide çöp toplayan belediyelerimizin narin kalbini zedelemeyelim. Ama siz de pandeminin arkasına sığınıp da yapmadığınız hizmetlerin bahanesi yapmayın bu süreci. 
    ***** 
İğneyi biraz da kendimize batıralım!
Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı destek paketi açıkladı hepimizin malumu. Yetmedi, yeterli gelmedi. Gelmez de.. Yaramız büyük, gün geçtikçe de büyüyor. Burada çok yönlü bir eleştiri yapmak lazım gelecek sanırım. Desteğin yetmediğinde hem fikiriz, peki destek bekleyenler? Çoğu esnaf hiç haline yakışır hareketlerde bulunmuyor. Hepimizin malumu pandemi sürecinin başlarında sağlanan kredi faizi desteği konut ve otomotiv piyasasını zirveye taşıdı. Araç çok mu lazımdı, ya da sıfır ev? Aldık kredileri olmadık yerlerde kullandık (kapsam dışındakileri tenzih ederim) şimdi bir de o borcun ötelemesini bekliyoruz. Borç yiyen kesesinden yer demediler mi hiç size? 
Esnafın hali berbat fakat rahatından da hiç taviz vermiyor. Dükkanımı erken açayım da rızkımın peşinde koşayım diyen bir elin parmağını geçmez. Saat 10’da dükkan aç, akşam malumunuz kış günü erken geliyor. Hafta sonu derseniz yasak var, dükkanlar kapalı.. Esnaf efendi zahmet edip yatağından kalkamıyor. Ne zaman para kazanacaksın peki? Ayıptır, silkelenin.. Toparlanın..
Muhalefet için bulunmaz bir fırsat. Çoğu esnafa göre hükümet yeterli desteği alamadığından şikayet ediyor. Peki muhalefet ne yapıyor? Hiç.. Gerçekten hiç dişe dokunur bir hareket yok muhalefette. Rahmetli Demirel’in bir sözü var, tencerenin değiştiremeyeceği hükümet yoktur diye. Ekonomik krizler seçmenin affetmediği, kararında büyük etki oluşturan en önemli süreçlerdendir. Muhalefet halinden memnun olmalı ki, ortada seçim yokken olmayan seçim için aday polemiğine takılmış durumda. Bu kafayla çok yol alırsınız, fakat yanlış yoldasınız. O yoldan dönerken zamanınız yetmeyebilir!
Şimdilik tek umudumuz aşı. İnşallah bir an önce aşı sayesinde şu pademi biter de biz de kurtuluruz bu illetten. Yoksa halimizi pek düşünen olduğunu zannetmiyorum. 
Sağlıkla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR