LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

BU NASIL BİR FUAR?  

BU NASIL BİR FUAR?  

Geçtiğimiz hafta Tarımın cenneti Nazilli’de bir tarım fuarı adı altında fuarımsı bir organizasyon tertip edildi. Daha en başında fuar organizatörünün yerel basını çağırmayıp “biz ulusal basınla çalışıyoruz” tavrı fuarın aslında ne kadar ciddiye(!) alındığını gösteriyordu.
Tabi yerel basın çağırılmasa da gitti, orada bir kuytu/köşeye sindi. Uluslararası basından CNN İnternational, BBC, The Guardian, Washington Post gibi gazete muhabirlerini izlemeye, onlarla tanışmaya gitmişti. Yerel idareciler şakır şakır İngilizceleriyle verdikleri demeçlerle Nazilli’yi ucu bucağı görünmeyen fuar alanıyla tüm Dünyaya tanıtmaya kararlıydılar, öyle de oldu. Tam golf arabaları gelmişken (fuar alanı çok büyük olduğu için golf arabaları ile gezilmesi kararlaştırılmış) bir kavga kopmasın mı? Bir tavuk dönerci ile bir büfeci “yer kavgasına” tutuşmuş. Şunlara bak.. Biz nelerle uğraşıyoruz, siz neler yapıyorsunuz!
Tabi, uluslararası basın bu görüntülere dayanamayıp canlı yayın araçlarına atlayıp gittiler. Her şey tam olarak işte o kavgayla başladı. Asayiş haberine gelen yerel basın fuara dâhil olmuş oldu.
Meğer fuar bir pazar alanı kadarmış. Onu da dolduramamışlar. Birçok eksiklikle ve organizasyon hatasıyla açılmış fuar. 
Hakkını yemeyelim, Belediye Başkanı Kürşat Engin ÖZCAN çıktı, hatayı kabullendi, özür diledi. Sen ne yaptın başkan, çık eksiklikleri yok say. Biz yaptık de, çok ilgi gördü de.. Eksik kabullenmek de ne ola? Kimyamızı bozma bizim, bu ne güzel uzun zamandır görünmeyen bir alicenaplıktır, alışkın değiliz pek.
Neresinden tutsan elinde kalıyor. Koskoca tarımın cennetine yakışmayan küçücük bir alan olmasına mı yanalım, derme-çatma barakaların kurulmasına mı yanalım, katılımcıların bilgilendirilmemesine mi yanalım bilemedim. 
Her türlü gazete haberinde başkasının başarılarını sahiplenerek ve onlardan rol çalarak başkasının sırtından pirim devşiren daire müdürleri ve STK temsilcileri iş sorumluluk almaya gelince kafalarını kuma gömdüler. Gazeteciler girişimcileri tanıtırken yanlarında poz vermeyi de ihmal etmediler.
Destek alamayan girişimciler “destek almış” gibi gösterildi, kendi imkanlarıyla oraya gelenler “birileri tarafından sahiplenilerek getirilmiş gibi” tanıtıldılar ve şov kaldığı yerden devam etti.
Yapmayın efendiler…
Ya da bildiğiniz gibi devam edin, bilmediklerinizi sakın ola ki öğrenmeyin!

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR