LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) yoğun gündemlerin konuşulduğu, hararetli tartışmaların yaşandığı, belki sandalyelerin fırlatıldığı bir bütçe maratonu daha başlamış bulunuyor. 
Vekillerimiz (bizi temsil eden, bizim seçtiklerimiz) bizlerin paralarını en uygun şekilde harcamak için cansiperane bir vaziyette doğruyu, doğru yolu bulmak için mücadele verecekler, tabiri caiz ise “cenk edecekler.” 
Bütçe harcamaları neden bu kadar hararetli geçer diye merak edenler için, benim tahminim şudur ki efendim paranın konuşulduğu yerde bu kadarcık gerginliğin olması doğal karşılanması gereken bir durumdur.
Yıllardır adettendir bütçe görüşmeleri sırasında vekiller, parti sözcüleri, temsilciler ve genel başkanlar meclis kürsüsünden yaptıkları konuşmalarla gündem oluşturmaya, tarihe bir not düşmeye çalışırlar. 
Bu konuşmalar, görüşmeler arasında kamera arkasından neler döndüğünü pek bilemesek de konu gündem dışı görüşmeler olunca vekiller bazen birlik içerisinde hareket edebiliyorlar.
Mesela…
Gündem zaman zaman (nadiren de olsa) vekillerin sosyal hak ve refah seviyesini artırıcı yasalar da meclis gündemine gelebiliyor. Böylesi durumlarda vekiller bir rahatlama ve birlik beraberlik hissiyatıyla davranarak yasayı geçiriverebiliyorlar.
Yani işin özeti vekillerin birlik ve beraberliğe ihtiyacının olduğu dönemlerde bazı vekiller (birlik ve beraberliği sağlamak adına) önergeler vererek meclisin bütünlüğünü korumaya gayret ediyorlar. 
Son olarak trafikte geçiş üstünlüğü adı altında bir yasa meclis gündemine taşındı. Milletvekilleri önergeye göre çakar lamba takabilecek, kırmızı ışıkta geçebilecek, park yasağı olan yerlere park edebilecek gibi üç beş madde kabul edildi. İçerik çok da önemli değil dediğim gibi amaç birlik ve beraberliği sağlamak olsa gerek. Bu konuyu farklı noktalara çekenler ve bu konu üzerinden vekillerimizi yıpratmaya çalışanlar var. İşin aslını bilmeyenler için bu durumlar anormal karşılanabilir.
Ne siz sorun, ne ben söyleyeyim diye bir deyim var. Aklıma geldi birden, nereden geldiyse...
İç işleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklama geldi aklıma. “Çakar konusunda kimseye taviz vermeyeceğiz. Kanunlar çerçevesinde belirlenmiş araçlar dışında hiçbir araç çakar lamba takamayacak” demişti ve çakar lamba kullanımını kısıtladıklarını beyan etmişti. Şimdi kanun çerçevesi genişletilerek Sayın Bakanımızın o günkü açıklamasına tezat oluşturmayan bir uygulama da yürürlüğe girmiş oldu.
Sonuçta bütçe görüşmeleri başladı. Ülkemizin tahmin edilen gelirleri ilgili bakanlıklara ve kurumlara dağıtılacak ve en uygun şekilde harcamaların yapılabilmesi için kendinden fedakârlık eden, cefakar vekillerimile mecliste mücadele verilecek. 
Vatanımıza, milletimize hayırlı olsun. 
Sağlıkla kalın, sağlıcakla kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR