LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

ÇEKİL GÜNEŞİMİN ÖNÜNDEN 

ÇEKİL GÜNEŞİMİN ÖNÜNDEN 

Bir arıza nedeniyle İran doğalgaz vanasını kısınca ortalık birbirine girdi. Nasıl girmesin? Kış günü 81 ilde olumsuz hava koşullarına karşı tek dayanağımız doğalgazımız var. Konutlarda kullanımı iyice yaygınlaştı, ısınmamızı elektriğimizi büyük oranda doğalgazdan karşılıyoruz.
İran vanayı kesince etraflıca bir düşündüm, biz doğalgaza iyice bağımlı olmuşuz. Toplam tüketilen gazın büyük bir çoğunluğu (üçte biri) konutlarda kullanılıyor. Toplam kullanılan elektrik enerjisinin de üçte birine yakını doğalgazdan karşılanıyor. Bunun dışında sanayide fırınlardan soğutma sistemlerine kadar da birçok alanda kullanılıyor doğalgaz.
Evde duş aldığımız çeşmeden, yemek pişirdiğimiz ocaktan çarşıda döner ocaklarına çay ocaklarındaki kazanların ısıtmasına kadar muhtacız doğalgaza. Körü körüne bizim olmayan bir kaynağa bağlanmak bu olsa gerek.
Tabaktaki yemeğimizden raftaki bisküviye kadar, kullandığımız cam kâsenin üretiminden kafeteryalardaki ısıtmalara kadar hayatımızın her alanında var olan bir enerji kendisi. Sadece elektrik üretip konut ısıtmıyoruz yani.
Petrol gibi hayatımızın vazgeçilmezi oldu kendisi. 
Ve maalesef ikisi de ülkemize dışarıdan geliyor. Yok, bitti deseler mahvolduk. Teknik bir arıza çıksa perişanız..
Bir çözümü var mı derseniz, bence var. Yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleyip daha aktif kullanmak, kullanımını yaygınlaştırmak.
Fabrikaların apartmanların üstü bomboş. Ufak bir desteklemeyle hepsi güneşi enerjiye çevirmeye hazır.
Yıllardır var olan mevzuatın önündeki engeller kaldırılsa bu dönüşümü destek beklemeden bile yapar insanlar. 
En başta güneşin önünde engel olan dağıtıcı firmalar ve düşünülmeden hazırlanmış birtakım uygulama yönetmelikleri olmak üzere aksaklıkların giderilmesi ile enerji bağımlılığının azalacağına tüm kalbimle inanıyorum.
Bu gün bu krizi aşabilecek durumdayız. Yasalar hazır, çatılar hazır, yatırımcı hazır, ortam da hazır.. (Şu son zamlardan ve doğalgaz krizinden sonra iyice hazır..) Uygulanabilirliği kanıtlanmış, uygulamalardaki aksaklıklar giderilmiş, standartlar da oluşturulmuş. Destek anlamında pek bir beklentimiz de yok, Diyojen’in dediği gibi “güneşimizi engellemeyin yeter!”
Enerji dolu günler dileğiyle, hoşçakalın.

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR