LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

DEMOKRASİYİ DEĞERLİ KILAN ÖZGÜRLÜKTÜR

DEMOKRASİYİ DEĞERLİ KILAN ÖZGÜRLÜKTÜR

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü…
 15 Temmuz’un anlamı ülkemiz çok büyük. 15 Temmuz günü bu ülkede çok şeyler yaşandı. Benim açımdan da 15 Temmuz gününün anlamı çok derin. 15 Temmuz saat 18:00 sularında yaklaşan düğünüm dolayısı ile İzmir’e damatlık almaya giderken yola hiçbir şey yokken çıktım. Nişanlımın (şimdiki eşim) evine ulaştığında darbeyi öğrendim. Gece boyunca televizyonlarda darbenin ilerleyişini seyrettim. Demokrasi büyük bir kazanımdı. Kaybetmek demek…
O zamanlar Nazilli Ticaret Odasında çalışıyordum. Nazilli Ticaret Odası’nın facebook sayfasını ben yönetiyordum. Kalkışmanın henüz daha ilk saatlerinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile aynı saatlerde facebook sayfasından “Darbenin karşısında, demokrasinin yanındayız” paylaşımını yaptım. Türkiye’de darbe karşıtı açıklama yapan ilk STK’lar arasında yer aldım. Bundan dolayı gururluyum.
Sabah kalktık, kahvaltımızı yaptık. Nişanlımla hiçbir şey olmamış gibi damatlık almaya gittik. Zaten hiçbir şey olmamalıydı.. Yollar bomboştu. AVM’de dükkânların neredeyse tamamı kapalıydı. AVM bomboştu. Damatlık satan iki dükkândan birisine girip damatlığımı aldım. Sokağa çıkabilmiş olmak bile büyük bir nimetti. 
Düğün yaklaşırken OHAL ilan edildi. Düğüne devlet memuru olan akrabalarımız katılamayacaklarını beyan ettiler. Düğün sürecinde büyük sıkıntılar yaşadık. Gelin arabamıza “O HALDE EVLENELİM” yazdırdık. OHAL’de evlenmiştik de…
Bütün bu süreç içerisinde demokrasiyi kaybetmedik. Peki nedir demokrasinin bize kazandırdıkları? Halkın iradesi ve özgürlüğü değil midir?
Biz demokrasiden aldığımız güçle eleştirebildiğimiz için, fikirlerimizi beyan edebilme özgürlüğüne kavuştuğumuz için demokrasinin aşığıyız. Bütün bunların yanında eleştirdiklerimizin bize cevap verebilmesine, bu hakkı kullanmalarına hayranız. Biz eleştirirken, eleştirilenler savunurken kabul etsek de etmesek de birbirimizden çok etkileniyoruz ve güçleniyoruz. Demokrasi bunu gerektirir ve oluşturur. 
Demokrasinin anlamını önemini en iyi bilen toplum sanırım bizim toplumumuzdur. Defalarca elinden alınmaya çalışılmasına rağmen canı pahasına demokrasiyi bırakmamış ve uğrunda büyük mücadeleler vermiştir. 
Demokrasinin bizlere verdiği hakları sonsuza kadar en iyi şekilde özgürce kullanabilmeyi umut ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR