LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

EKONOMİDE KIŞ HAZIRLIKLARINA BAŞLAMANIN ZAMANI

EKONOMİDE KIŞ HAZIRLIKLARINA BAŞLAMANIN ZAMANI

Yaz mevsimi ortalara doğru gelince Anadolu insanını kış telaşı kaplar. Kış hazırlıkları başlayınca bilinir ki, yaz bitecek. Anadolu’da kış mevsimi çetin geçer. Mevsim tarıma elverişli olmadığı için kışın aç kalmak istemeyen Anadolu insanı, güneşin ve toprağın bereketinden olabildiğince faydalanmak ister. Bereket fışkıran topraklardan elde ettiği mahsulün fazlasını güneşte kurutarak kışa hazırlığını yapar. Ekonomimizde de yakın tarihte uzun bir zamanı seçimler, yenilenen seçimler ve yine seçimler derken hor kullandık. Zamanın geçip gittiğini, bize hesap soracağını unuttuk. Ekonomik olarak günümüzde yaşadıklarımıza sebep olacak sinyalleri algılayamadık (ya da yanlış algıladık). Sebep ne olursa olsun, sonuç biraz rahatsız edici. Bu durumdan kurtulmamız şart, kurtulacağımız da muhakkak. Burada kilit çözüm faiz ve enflasyondan geçiyor. 2000’li yıllar ve öncesindeki iki hatta üç haneli enflasyonları unuttuk. O günler gelmez sandık. Önlemimizi almadık, ufak işaretleri yok saydık. Enflasyon ve faiz ilerledikçe yanlış adımlar attık. Asgari ücreti bir anda artırarak dengeleri alt üst etmek buna en güzel örnektir. Asgari ücret zammı emekçinin cebine girmeden uçup gitti mesela. İşletmeleri bankacılık sisteminin içerisine öyle bir attık ki, işletmeler kredi almadan adım atamaz hale geldi. Hal böyle olunca elde iki tane balonumuz kaldı. Faiz ve enflasyon.. Önümüz kış, ekonomimizi kışa hazırlamak için önlem almamız şart olmuştur. Tasarruf politikası mesela.. Çok önemlidir. En ufak makamdan en yüksek mertebeye kadar harcamak, harcadıkça itibar görmek istiyor. Tasarrufu hem kendimize, hem ailemize hem de devlet kültürümüze bir alışkanlık olarak aşılamamız ve bu kültürü yaygınlaştırmamız şart. Hem devlet hem de millet olarak durumumuza uygun olmayan hal ve hareketler içerisindeyiz. Bunları sırf eleştirmek için yazmıyorum, emin olun bundan. Geçtiğimiz haziran ayına ait birkaç örneği hiç yorumlamadan yazıyorum, siz karar verin.

● Merkezi yönetim bütçesi, Haziranda 12.1, Ocak - Haziran döneminde ise 78.6 milyar TL açık verdi.

● Organize Sanayi Bölgelerinde geçen yıl mart ayında 23 kuruş olan elektrik kwh bedeli bu yıl haziran ayında 53 kuruşa yükseldi.

● İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi Mayıs ayındaki 51.9 düzeyinden Haziran’da 51.5’e gerileyerek son altı yılın en düşük düzeyini gördü.

● Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine göre haziran ayında kayıtlı işsiz sayısı, rekor kırdı! Haziran ayında kayıtlı işsiz sayısı, mayıs ayına göre 332 bin 863 artarak 4 milyon 417 bin oldu. Haziran 2018’de kayıtlı işsiz sayısı 2 milyon 621 bindi. İşsiz sayısı 14 yılda 5’e katlanırken, aylık artış ise yüzde 8,1 oldu.

● … Hal böyleyken kışlık hazırlıklarımızı yapmanın hem mevsimsel hem de dönemsel olarak zamanı gelmiş sayılmaz mı? Bereketli ve huzurlu günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR