LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

FAİZSİZ KREDİ TAM İSABET OLDU    

FAİZSİZ KREDİ TAM İSABET OLDU    

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan istihdam destek paketinde mikro ve küçük ölçekli işletmeler için 500 bin liraya kadar sıfır faizli ve 24 ay ödemesiz kredi müjdesi verildi. Çoğu mikro işletmenin memnun olmadığı fakat tam da olması gerektiği gibi olan bu kredi paketine kısaca baktığımızda ilk olarak şu detaylar göze çarpıyor:
•    Mikro işletmelere en fazla 200 bin, küçük işletmelere 500 bin lira kredi verilecek.
•    İşletmelerin kredi kullanması için genç, meslek lisesi/2 yıllık/4 yıllık üniversite mezunu ya da kadın istihdamı zorunluluğu bulunuyor. Hatta her bir kadın istihdamına 10 bin lira ek kredi açılıyor.
•    Krediler 24 ay boyunca ödemesiz, sonrasında ise 24 ay boyunca 6 eşit taksitte ve FAİZSİZ geri ödenecek.
•    Programdan 2019 yılı ve öncesinde kurulan ve 2019 yılında asgari 75.000 TL net satış hasılatı olan işletmeler yararlanabiliyor.
Daha birçok alt başlık mevcut, ben en acil ve göze çarpanlarını yazdım. Şimdi gelelim alt detaylara.
Birçok DÜRÜST işletmeci benim gibi danışmanlık yapan firmaları ya da mali müşavirlerini telefonla arayıp mevzuatı nasıl delebileceğine ilişkin sorular soruyor. Yanımdakini çıkarıp tekrar alsam, evde oturan annemi, hanımımı sigortalatsam, 2019 cirom düşük kalıyor fazla söylesem, destek verilen sektörlerden değilim sektörü kağıt üzerinde değiştirsem vs.. vs..
Tabii olarak mevzuatı delmek isteyen olur da yardımcı olmak isteyen olmaz mı?
“Hallederiz abicim”ler de türemiş piyasada. Duyuyoruz, dinliyoruz. Kendilerinin isimlerine ulaşınca deşifre etmekten çekinmem, bilesiniz.
-    Kuruluş yılım tutmuyor! “Hallederiz abicim”
-    Cirom tutmuyor! “Tanıdık var, ayarlarız abicim”
-    Personel almayacağım! “Yahu sen başvur, ben çıkartacağım ablacım”
-    …
-    …
Dolandırılmayın, bir bilene danışın. Uygulama mevzuatı yayınlandı, tamamı 10 sayfa. Tane tane anlaşılır biçimde yazmışlar her şeyi. Okuyun, bir şey kaybetmezsiniz. KOSGEB’in internet sitesinde mevcut, orada bulamazsanız yazının başında profilimde e-posta adresim yazıyor, isteyin göndereyim. 
Zaten durumunuz uygun değilse sistem uyarı veriyor ve müracaatınızı almıyor. Bu duruma kimsenin müdahale etme yetkisi de yok. Yetkililere danışın, yetkisi olmayanlara sorup kafanızı karıştırmayın. 
Şimdi gelelim kredinin güzelliğine…
Bol keseden dağıtılıp har vurup harman savurulan cinsten değil. Koşula bağlanmış ve her önüne gelene verilmeyecek. Hiç faizi yok fakat oluşturacağı etki düşünüldüğünde piyasalara, hazineye ve ekonomiye katkısı büyük olacak.
Biz istiyoruz ki koşulsuz verilsin, herkes kullansın.  
Hep söyledim o tür krediler hiç doğru değil, hazineye büyük yük. Kamu kaynaklarında israfa yol açıyor ve ne ekonomiye ne de hazineye en ufak bir faydası da yok!
 Pandemide dağıttık, kime ne faydası oldu? Kaç kişiye iş, aş oldu? Hangi üretime katkı sağladı?
Destek dediğin böyle olur, kamu kaynağı kullanılarak özel sektörün eliyle yeni istihdamlar, yeni katma değerler oluşturulur. Devamının makine kredisi olarak gelmesi temennisiyle,
Hoşça kalın, sağlıklı yaşayın.

DİĞER YAZILARI
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR