LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

JEOTERMALİN FAYDALARI

JEOTERMALİN FAYDALARI

Yıllar sonra bir aklı evvel çıksa ve dese ki, “Aydınlılar o kadar aptaldı ki, jeotermal enerjinin kullanımını önlemek için eylemler düzenlediler, yollara döküldüler” ne diyeceğiz biz çocuklarımıza? Vallahi utanırlar bizden. Dünya’nın her yerinde en temiz enerji olarak kabul edilen bu enerjiye karşı geldiğimizi Dünya kamuoyu öğrense, ne diyeceğini bilemez sanırım. Kendimizi de savunamayız o da ayrı bir konu. Evet, durum trajikomik bir hal almış vaziyette. Resmen Dünya’nın en temiz ve verimli kaynağının kullanılmaması için direniyor, eylemler yapıyoruz!
Jeotermal enerji, Allah tarafından bahşedilmiş en güzel kaynaklardan birisidir. Yerin altından çıkan bu sıcak su ile nice faydalı işle yapılabiliyor. Jeotermal su, mineraller içeren sular ve maden suları olarak kullanım alanı sağlar. Kaplıcalar, sıcak su tesisleri ve seralarda kullanılabilir. Evlerde veya işyerlerinde, binalarda ısı yalıtımı olarak kullanılabilir. Kültür balıkçılığında kullanılabilir. Proses ısı sistemi olarak kullanılabilir. Enerji üretiminde kullanılabilir. Seracılıkta kullanılabilir… Kısacası ısıtılması gereken her alanda kullanımı mevcuttur. 
Aydın ilinde hâlihazırda onlarca jeotermal enerji santrali mevcut. Bunlara yenilerinin eklenmesi için birçok bölgede ihale açıldı. Halk tedirgin, tarımın zarara uğrayacağı konusunda ciddi endişeler mevcut. Peki, nedendir bu tedirginlik?
Tedirginlik jeotermal enerjiden korkulduğundan değil, buna bir açıklık getirilmeli. Tedirginlik ve korku jeotermal enerjiyi “usulüne uygun” biçimde kullanmayıp doğayı, içme suyunu ve sulama sularını kirletecek tesislere göz yumulacağının bilinmesindendir.  
Ak partili milletvekilleri yaptıkları hiçbir açıklamada Aydın halkına “arkanızda biz varız, kimseye Aydın’ımızın toprağını da suyunu da kirlettirmeyiz” demiyor, diyemiyor. Çünkü onlar bu cümleyi söylerken bile jeotermal enerji santralleri sırf maliyeti düşürmek için doğayı katletmeye devam edecekler ve yetkililer de buna göz yumacaklar. Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz! Yıllardır denetlemeyen irade bu saatten sonra yemin de etse, senet de verse biz biliriz ki yapılanların ve söylenenlerin hepsi anı geçiştirmek içindir.
Bütün santralleri suçlamak da haksızlık olur. Usulüne uygun çalışan, suyu yeniden yer altına pompalayan ve doğaya hiçbir şekilde zarar vermeden üretim santrallerinin var olduğunu biliyoruz. Zaten sorunlu işletmeler de, sorunlu bölgeler de belli. Yoldan geçerken çürük yumurta gibi kokan yerler ve buradaki santraller de belli, göz yumanlar da belli. Nedendir bu ısrarlı denetimsizlik anlayabilmiş değilim. 
Bu arada zift gibi akan, işletmelerin siyaha boyamaya devam ettiği Menderes nehrini de unutmamak lazım. Bu topraklar, bu hava hepimizin. Toprağa yapılanların da havaya yapılanların da telafisi mümkün değil. Hesabını ne bu dünyada ne de öbür dünyada veremeyiz, hiçbir bahaneyi kabul ettiremeyiz!
Âşık Veysel (mekânı cennet olsun) ne de güzel söylemiş;
Nice güzellere bağlandım kaldım 
Ne bir vefa gördüm ne faydalandım
Her türlü isteğim topraktan aldım
Benim sadık yârim kara topraktır…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR