LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

KONUT PİYASASINDA HAREKETLİ GÜNLER

KONUT PİYASASINDA HAREKETLİ GÜNLER

Geçtiğimiz aylarda faiz oranlarındaki yükselmenin de etkisiyle artan konut faizleri konut satışlarını durma noktasına getirmişti. Bu durgunluğun etkisi ile birçok müteahhit firma taahhütlerini yerine getirmekte zorlanmıştı. Uzun süren bir durgunluğun ardından konut piyasasında hareketli günler yaşanmaya başladı. Bankaların yeni yapılacak konutlar için uygulamaya başladığı 0,79 faiz oranı ile hareketlenmesi beklenen inşaat sektörü için büyük bir atılım da 100 bin sosyal konut projesi ile TOKİ’den geldi.
TOKİ uygun fiyatlı ev almak isteyenler için geçtiğimiz günlerde 100 bin konut projesi açıklamıştı. E-devletten yapılan müracaatlarla belirlenecek olan liste için 1 milyon 500 bin dolaylarında bir başvuru gerçekleştiği açıklandı. 100 bin konut için oldukça yüksek bir rakam olan bu müracaatlar neticesinde TOKİ muhtemelen yeni bir proje duyurusu yapacaktır.
Konut sahibi olmak isteyenlerin sayısında ciddi bir artış mevcut. Bu artışa hem faiz indirimi, hem vade artışı ve hem de TOK’nin ciddi bir katkısı mevcut. İnşaat sektörünün canlanmasıyla birlikte bağlı sektörlerin canlanacağı ve piyasada bir hareket oluşacağı da bir gerçek. Burada dikkat edilmesi gereken, krizde yaşanan olumsuzlukların tekrar yaşanmaması için alınması gereken önlemlerdir. Müteahhitlik için belirli yeterliliklerin olması ve müteahhitlerin kademeli bir şekilde büyümesi sağlanmalıdır. 5 daire yapıp ikinci projesinde 50 daireye başlayan müteahhitin önüne bir engel konulmalıdır. Yapacağı her proje için müteahhitten bir teminat talep edilmelidir. Temelden konut satan müteahhitin batması, ölmesi ya da kaçması durumunda konut alan müşterinin yatırdığı para bir miktar güvence altına alınmalıdır. Bu sayede oluşabilecek yeni bir durgunlukta hem sektörün hem de müşterilerin zararı en aza indirilmiş olacaktır.
****
2019 son virajına borsa kazandıran bir yatırım aracı olarak girmişti. 2020 beklentileri de borsanın yükseliş trendinin devam edeceği yönündeydi. Gelen rakamlara baktığımızda hafta başında Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,16 azalışla 121 bin 232 puandan başlamasının ardından hızlıca yükselişe geçti ve tüm zamanların rekorunu kırdı. İran ve ABD gerginliği ile hatırı sayılır bir yükseliş yakalayan altın da 2020’nin çok kazandıran yatırım araçları arasında yerini aldı şimdiden. 
**** 
Geçen yılın temmuz ayına kadar yüzde 20’nin üzerinde seyreden mevduat faizi oranları bu tarihten itibaren hızlı bir düşüşe geçti. 2020’nin ilk haftası içinde ise, yüzde 9,88’e gerileyerek, uzun bir süreden sonra yeniden tek haneli rakamlara inmeyi başardı. Bu faiz düşüşünün kredi kullanımlarına da yansımasıyla piyasalardaki nakit daralmasının azalması gözlemlenebilir. İlk atılım TESK’e bağlı kredi kefalet kooperatifinin faiz indirimi ile geldi. Yüzde 5’in altına inen faizler esnafın yüzünü güldürecek gibi.
Sağlıkla kalın, sağlıcakla kalın.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR