LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

KOSGEB’DEN HİBE VE KREDİ HAMLESİ

KOSGEB’DEN HİBE VE KREDİ HAMLESİ

Son iki yıl içerisinde en hızlı değişim gösteren kurumların başında bence KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) gelir. KOSGEB’e hakkını vermek lazım. Öncelikli olarak yeni girişimciler için uygulanan “Girişimcilik Destek Programı”nda yaptığı iyileştirmeler ile yeni girişimciler için büyük fırsat kapılarını aralayan KOSGEB, imalat sektörüne daha çok hibe imkânı getirerek imalata yönelik pozitif ayrımcılık yapmıştı. Geleneksel girişimcilik programında da hibe desteği istihdama bağlayarak istihdamı artırmayı hedeflemişti. Derken SGK’nın açıkladığı prim teşviği de tam yerine rast gelince zincirde eksik bir halka kalmamıştı. Ardından KOSGEB yeni girişimciler 50 bin lira kredi için 10 puan faiz desteği açıklayarak girişimciliği bir kat daha cazip hale getirmeyi başardı. 
    Buradan anlayacağımız şu, işletmenizi girişimcilik programı ile hayata geçirirseniz KOSGEB 50 bin liraya kadar (engelli, genç, kadın, gazi ve şehit yakını için bu limit 70 bin) kullanacağınız kredi faizinin 10 puanını üstlenecek. 
    Unutmadan söyleyelim KOSGEB geçtiğimiz günlerde “Yurt Dışı Pazar Desteği” başlığı altında yayınladığı programda ihracat yapan veya yapmak isteyen KOBİ’ler için 300 bin liraya kadar hibe ve geri ödemeli karma bir program da açıklamıştı. 
    Belki içerikler tartışılabilir fakat KOSGEB’in uyguladığı yöntem bence son derece güzel ve adil bir yaklaşım mantığı içeriyor. Önceden girişimcileri kategorilere ayırmadan çok cüzi miktarda destekler veren ve hiç de cazip olmayan girişimcilik programı bu gün mikro ölçekte bir iş kurmak isteyen girişimci için son derece tatminkâr seviyelere ulaştı. Programın içerisinde bulunan erken ödeme sayesinde girişimciye önden ödeme imkânı da sunan bu programla birlikte gelecekte KOSGEB eliyle kurulmuş güzel işletmeler göreceğimizi tahmin ediyorum.
    KOSGEB’i birçok yazımda ve hatta yüksek lisans tezimde en ağır şekilde eleştirmiş bir “vatandaş” olarak bu gün KOSGEB’deki gelişmeleri hayranlıkla izliyor ve takdir ediyorum. Darısı diğer hantal kurumların başına diyelim.
    Geçtiğimiz hafta yazdığım “Geka Hibe Parayı Dağıtamadı” başlıklı yazımı okuyup şahsımı arayan GEKA Genel Sekreteri Sayın Özgür AKDOĞAN, dağıtılamayan paranın geri gitmediğini, yeni açıklanacak programlarda ya da var olan programlarda yine bölgenin kalkınması için kullanılacağını ifade ettiler. Yanlış bir anlaşılmaya mahal vermemek adına kendisinden aldığım bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim. Şimdi olmasa da gelecekte bu kaynak bölgemiz için kullanılacak. 
    Gençler ve girişimcilik hayali kuranlar girişimci olun, korkmayın girişin…
    Girişimcilik de bir “iş”tir, kendi işinizi kurun..
    Sağlıcakla kalın… 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR