LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

KRİZLERDE DOMİNO ETKİSİ

KRİZLERDE DOMİNO ETKİSİ

Dünya ekonomik anlamda hızla kıyamet gününe yaklaşıyor. Küresel piyasalarda büyük hacimli kriz çanları çalmaya başlamış vaziyetteyken bu felaket senaryosundan etkilenmeyen ülke neredeyse yok denecek kadar az.

***
Zamanı geriye alsak ve COVİD Pandemisini yeniden değerlendirsek sanırım alınan önlemlerin çoğundan vazgeçilirdi. Bu gün artan sanayi üretimi ve bu artışın tetiklediği küresel hammadde krizi ile yükselen enflasyon ekonomiyi rakamsal (hacimsel) olarak büyütmüş olsa da düzensiz bu büyüme büyük bir tehlike olarak da karşımıza çıkmaktadır.

***
Enerji krizleri enflasyonu tetiklerken bu enflasyon ile yükselen fiyatlar yeniden üretim maliyetini tetikleyip yeniden enerji fiyatlarının artmasına sebep oluyor. Bu sarmal maalesef sadece enerjide değil, sanayi üretimi için kullanılan ana hammadde ve diğer gider kalemleri için de bir çıkmaz oluyor.

***
Burada yapılması gereken ya da alınması gereken önlem nedir diye soracak olursanız, aslında yapılacak pek fazla bir şey kalmadığını üzülerek ifade etmek isterim. Daha önce de bahsettiğim gibi, ülkelerin gıda üretimi konusunda kendi kendisine yetebilecek noktaya ulaşması ve çiftçilik faaliyetlerinin artırılması alınabilecek en önemli önlemler arasında yer alıyor.

***
Bir başka açıdan değerlendirmek ve gerekirse konut piyasasından bir örnek alınabilir. Konut piyasası fiyat yükselmesi ve konut kredilerinde kesinti yapılması/faiz yükselmesi sebebiyle üretimde büyük bir gerileme yaşamaktadır.

***

Burada konut fiyatlarında yaşanan hızlı artışın önüne geçmek için alınan tedbirler konut talebinin konut arzının önüne geçmesine sebep olmuştur. Yani satılandan daha az konut yapılmaktadır. Bu durumda konut üretimini iyileştirecek bütün hamleler konut fiyatlarının ani yükselmesine sebep olacaktır.

***
İşte domino etkisi maalesef birçok sektörde hayatımıza girmiş vaziyette. Alınacak her önlem ya da yapılacak her iyileştirme beklenen düzeltmeden daha çok beklenmeyen olumsuz bir etki bırakmaktadır. Tasarruf ve hayati önem arz eden doğal kaynaklar ve tarımsal üretim ile yaklaşan kriz en az etki ile atlatılabilecektir.

***
Saygıyla kalın, hoşçakalın.

***

DİĞER YAZILARI


Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR