LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

NABZA GÖRE ŞERBET

NABZA GÖRE ŞERBET

Üniversite yıllarımızda Yönetim ve Organizasyon dersimizde “Durumsallık Yaklaşımı” üzerine sınav öncesi çalışma yapan arkadaşlarımdan birisi ısrarla diğerine dersi anlatmaya çalışırken, dersi dinleyen bir anda durdu ve “Sen şuna nabza göre şerbet vermek desen ya kardeşim” deyiverdi. Aslında haklıydı da. Kuramın temeli tek bir yaklaşımın her durum için geçerli olmayacağı, değişken durumlarda farklı yaklaşımlar sergilenmesi gerekliliğine dayanıyordu. Yani lider kişi, farklı durumlar için farklı farklı davranışlar sergilemeliydi. 
Modern yaklaşımda durumsallk, evirip çevirince “NABZA GÖRE ŞERBET” değil mi? Ta kendisi..
Günümüzde de liderleri sürekli nabza göre şerbet verirken görüyoruz ekranlarda. Seçim sonuçlarına bütün liderlerin sevinmesi gibi. 
Örneğin ülkenin büyüme rakamları açıklandı. Büyüme yüzde (-)0,3 gerçekleşti. 
Negatif büyüme mi olur? Küçülmüşüz resmen...
Enflasyon tek haneli rakamları görecekmiş yıl sonuna kadar. An itibarı ile yıllık enflasyon %19, nasıl olacak bu? Kim inanır buna?
Faiz oranları ortada, kredi kullanarak yatırım yapmak için çılgın bir adrenalin tutkunu olmak lazım.
Yani işin özü ekonomik veriler sıkıntılı. Hal böyleyken günlerdir büyük bir heyecanla ekonomi paketi bekliyoruz. Paketi bir açtık ki, iyi niyet ve temennilerden başka bir şey yok.
En azından ve acilinden yatırım kredisi, ihracat teşvikleri ve tabana yayılmış adil bir vergi sistemi olmalıydı pakette. Yatırım yaparak katma değer üretip, ürettiğimiz ürünleri dış piyasaya satarak orta ve uzun vadede ekonomimizi dinamik bir hale getirmeliydik. Bir de adil vergi sistemi ile vergi tahsilatını artırıp bütçe hedeflerini tutturma çabasına girilmeliydi. Daha birçok beklenti vardı aslında lakin eksik kaldı, beklenilen olmadı.
Aklıma geldi, Cumhurbaşkanımız ilk göreve geldiği yıllarda (o zamanlar başbakandı) “ülkemizi tüm Dünyaya pazarlayacağız” demişti. Ülkemizin “MARKA ÜLKE” olması için çok mücadeleler verildi. Logomuzu bile yaptırdık. Sonrasında yanlış atılan adımlar ve bu adımlarda ısrarcı tutumlar hatalar silsilesini başlattı. Sakin sularda deneyimli kaptanların yerine getirilen acemi kaptanlar dalgalı sularda gemiye çok zarar verdiler. Şeffaf bir bütçe yapısından kapalı (örtülü) bir bütçe yapılanmasına geçildi. Tasarruf politikaları terkedilip, israf politikaları benimsendi. Daha çok şeyler var anlatılacak, hepsi sığmaz buraya…
Demem o ki, olmadı, açıklanan reform paketi umut vermedi. 
Büyüyeceğimiz, gelişeceğimiz, refaha ereceğimiz anlatıldı. Krediler düşecek, enflasyon yok olacak denildi. Nasıl olacağı hakkında bir bilgi, bir yol haritası serilmedi. Nabza göre şerbet verildi..
Sağlıcakla kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR