LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

PANDEMİDEN KÂRLI MI ÇIKACAĞIZ?

PANDEMİDEN KÂRLI MI ÇIKACAĞIZ?

Şu pandemi süreci daha sona ermeden kötü gitmesi beklenen birçok veriye ilişkin açıklamada hep ters köşe olduk. Geçtiğimiz günlerde açıklanan kurulan – kapanan işletme rakamlarında sanılanın aksine kurulan işletme sayısında bir önceki yıla nazaran artış yaşanırken kapanan işletme sayısında ise ülke genelinde bir azalma kaydedilmişti.
Ekonomik güven endeksi TÜİK rakamlarına göre Ekim ayında yüzde 4,3 gibi ciddi bir artışla yüzde 92,8’e yükselmiş. Hem artış hem de toplamda ulaştığı rakama baktığımızda göstergeyi çok olumlu olarak yorumlamak yanlış olmaz.
Diğer taraftan tüketici güven endeksi araştırması yapan Bloomberg haber sitesine göre güven tüketicinin endeksi Ekim ayında yüzde 7,26 gerileyerek yüzde 66,10’a düşmüş. Şimdi biz hangisine inanalım, hangisine güvenelim? 
Bir başka açıklamada BDDK’dan geldi ve bankaların karlılığının ilk dokuz ayda geçen seneye nazaran artış gösterdiği belirtildi. Üstelik bankacılık sektörü sadece karını iyileştirmemiş. Sektörde tahsili gecikmiş alacakların (TGA) toplam kredilere oranı Eylül ayı itibarıyla yüzde 4.06 oldu. Eylül 2019'da yüzde 4.96 idi. Bankaların sermaye yeterlilik rasyosu Eylül sonunda yüzde 19.4 (bir önceki yılın aynı döneminde yüzde 18), çekirdek sermaye yeterlilik oranı yüzde 15 (Önceki yıl yüzde 14) seviyesinde gerçekleşti.
Merkez Bankamız ödemeler dengesine ilişkin verileri açıkladı ve Eylül'de cari açık 2,36 milyar dolarla beklentilerin altında kaldı.
İşsizlik… Arttığı iddia edilen ve konuşulan işsizlik… TÜİK verilerine göre işsizlik geriliyor. İşsizlik Ağustos döneminde yüzde 13,2 oldu. Temmuz döneminde işsizlik yüzde 13,4 olarak kaydedilmişti. 2020 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 456 bin kişi azalarak 4 milyon 194 bin kişi oldu. Tarım dışı işsizlik oranı 1,0 puanlık azalış ile yüzde 15,7 oldu.
Bunların yanında sanayi üretimi ve enflasyon verileri de açıklandı ve “beklentiye paralel” denilen olumlu bir seyir gerçekleşti. Tüketici fiyat endeksi rakamlarına göre Ekim'de yıllık yüzde 11,89 olarak açıklandı. 
Açıklanan verilere baktığımızda ekonomide birçok unsurun konuşulan gibi olmadığı, aksine beklentileri karşıladığı ya da daha iyi sonuçlar elde edildiği görülüyor. 
Verileri tek tek ve uzun uzun değerlendirmek zor, bu sebeple değerlendirmeyi size bırakıyorum. Açıklanan rakamlar ortada.
İnsan bu göstergelere bakınca bir tuhaf oluyor, acaba tek etkilenen ben miyim diye..
İnşallah yalnızımdır, sadece benim enflasyonun yüksektir, sadece benim güvenim düşüktür.
Sizler beklentilerin üzerinde yaşıyorsunuzdur.
Sağlıkla kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR