LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

RAKAMLARLA EKONOMİYE GENEL BAKIŞ

RAKAMLARLA EKONOMİYE GENEL BAKIŞ

Malumunuz piyasalar dalgalı ve hareketli. Bu tarz durumlarda ekonomik göstergeler pek de istenileni vermez. Çünkü para sakin denizleri, güvenli limanları sever. Bakalım göstergeler ne diyor?
Reel Kesim Güven Endeksi Zayıfladı:
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre Reel Kesim Güven Endeksi kasım ayında bir önceki aya göre 1,2 puan azalarak 108,4'e geriledi. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 0,7 puan artarak 112'ye çıktı.
Tüketici Güven Endeksi Dipte:
TÜİK ve TCMB işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 7,3 oranında azaldı. Bu rakam aynı zamanda tüketici güvenini 2004’e kadar ölçülen en düşük seviyeye de ulaştırdı.
Tarımsal girdi fiyatları yüzde 27,8 arttı:
TÜİK verilerine göre, tarımsal girdi fiyatları 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1,56, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 17,30, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,79 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 22,19 artış gerçekleşti.
Konutta metrekare fiyatı 5 bin lirayı aştı:
Merkez Bankası verilerine göre aylık bazda konut fiyat endeksleri; İstanbul'da yüzde 4, Ankara'da 3,2 ve İzmir'de yüzde 2 oranlarında artış gözlendi. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 32,6, 30,9 ve 34,8 arttı. TCMB verilerine göre; eylülde Türkiye'de metrekare fiyatı 5 bin 11 liraya çıktı.
Bütçe ekimde 17,4 milyar TL açık verdi:
Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekim ayına ilişkin bütçe uygulama sonuçlarına göre; Merkezi Yönetim bütçe açığı ekimde 17,4 milyar TL olurken, faiz dışı bütçe açığı 3,1 milyar TL oldu. Bütçe açığı ocak-ekim döneminde 78 milyar 499 TL oldu. 
Üretici enflasyonu 19 yılın rekorunu kırdı:
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine üretici enflasyonu aylık yüzde 5,24 beklentinin üzerindeki artışla yüzde 46,31’e tırmanırken 2002 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.
Son bir aya böyle bir giriş yaptık, önümüzdeki günlerde Kasım ayı verileri de açıklanacak. Bakalım ekonomimizde neler olacak, hangi göstergeler olumlu seyredecek?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR