LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

TEMİZ HAVA BİZİM DE HAKKIMIZ

TEMİZ HAVA BİZİM DE HAKKIMIZ

Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayımlanan Bursa İli Temiz Hava Eylem Planı’nda 2020 ve 2024 yılları arasında alınacak önlemler yayımlandı. Bursa Valiliğinin, Belediyesinin ve birçok kurumun da dahil olduğu eylem planına göre hedef 2024 yılına kadar Bursa’nın havasını temizlemek. Trafikten ısınmaya kadar hava kirliliğinin sebeplerinin sıralandığı rapora göre hava kirliliğinin önüne geçecek eylemler de sıralanarak bir eylem planı haline getirilmiş. 
Raporun en dikkat çekici bölümünde 2022 yılına kadar sosyal yardımlaşma kömürleri yerine ihtiyaç sahiplerine doğalgaz teşviki verileceğinden bahsediliyor. Yani evsel ısıtmada temiz enerji için yapıcı tedbirler planlanmış.
Raporun önemli bir özelliği, Bursa’nın topyekûn hava kirliliğini sebepleri ile birlikte kabul etmiş olmasıdır. Biz kömür yardımı yapıyoruz, bu da hava kirliliğine sebep oluyor diyebilmek aslında bu sorunun çözümü için ne kadar istekli olduklarının da bariz bir göstergesidir aslında.
Biz Aydınlılar olarak hava kirliliğinden çok çektik. Geçmiş zaman kipi kullandığıma bakmayın, çekmeye de devam ediyoruz. Sebebi benzer özellikte olsa da bizim ilave bir de yumurta kokulu havamız var. Sadece biz Aydın halkının kokusunu alabildiği, yetkililerin ve ilgililerin hiç hissetmediği bir koku. Aydın havası kirli, bu bir gerçek. Alınacak önlemler de belli. Fakat bu önlemleri alacak olanlar sorunun kaynağını deşmekten bir türlü çözüme ulaşamıyorlar. 
Büyükşehir mi denetimi eksik bırakıyor, valilik mi izin veriyor, ilgili il müdürlükleri mi göz yumuyor biz yıllardır henüz bunu çözebilmiş değiliz. Kaldı ki aynı masada çözüme odaklanmalarını beklemek de haliyle biraz hayalci bir yaklaşım.
Her insanın (vatandaşın) yaşadığı sürece sahip olduğu ve anayasa ile koruma altına alınmış temel hakları bulunmaktadır. Zorla kirli hava solumaya maruz bırakılarak bu hakların bir kısmının engellendiğini düşünürüm ben. Çünkü bu duruma bireylerin bireysel mücadele ile önlem almaları mümkün değil. Maske takmak, evin pencerelerini kapalı tutmak vb. hiçbir önlem kirlenen ve en temel ihtiyacımız olan havayı solumamıza engel olamaz. Kirlenen bir yemeği yemeyebiliriz, kirlenmiş bir kaynaktan su içmeyebiliriz, kirlenmiş bir elbiseyi giymeyebiliriz fakat kirlenmiş bir havayı solumama lüksümüz yok. Bu sebeple çevreyi kirletmenin en tehlikeli boyutu havayı kirletmektir. 
Bursa örneğinin iyi bir örnek olarak çoğalarak yaygınlaşmasını arzu ederken yemyeşil Aydın’da tertemiz havadan ve sudan istifade etmeyi arzu ediyorum. Ve illa ki bu arzumun mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesini temenni ediyorum. Temiz hava bizim de hakkımız!
Sağlıkla kalın, hoşça kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR