LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

YÜKSEK KUR POLİTİKASI TUTAR MI?  

YÜKSEK KUR POLİTİKASI TUTAR MI?  

Geçtiğimiz ay merkez bankasının faiz indirme kararının ardından hareketler kurlar kasım ayında da indirimin devam etmesiyle hayli yükseldi. Ardından anlamadığımız bir sebepten dolayı kur tarihi zirveyi görürken enflasyon ve beklenen bazı verilerde de olumsuz sapmalar yaşandı.
Hep söylediğim gibi, finans sektörü ekonominin en önemli ihtiyacı olması sebebiyle faiz yükünün en aza indirilmesi sürekli bir politika haline getirilmelidir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yıllardır bu yönde görüş ifade etmektedir. Bunu defalarca kaleme aldım, buradan da ifade ettim.
Fakat burada faizin indirilmesi aşamasında güven verici ve uygulanabilir politikalar seyretmemiz şart. Baskıyla indirilecek faiz kısa sürede eski yerini alacaktır. Faizi ortaya çıkaran sebepleri irdeleyerek bunlarla mücadele etmek ve bunu bir politika haline getirmek gerekmektedir. Bunun dışında uygulanacak ani ve sebepsiz baskılar sonucunda elimizde yüksek kur, yüksek enflasyon ve yüksek faiz kalacaktır.
Şimdi gelelim yüksek kur politikasına..
Günlerdir yazılıp çizilenlerden takip edildiği üzere yüksek kur politikası ile dış piyasanın talebini ülkemizde üretilen mallara çevirmek hedeflenmektedir. Yani 1 dolar ile alınabilecek mal miktarını artırarak ülkemizdeki malları dış pazarda daha ucuz göstermek hedeflenmektedir. Yakın tarihte açıklanacak asgari ücret zammının fiyatlar üzerindeki olumsuz etkisini şimdiden kestirmek imkânsız. Kulislerde dolaşan rakamlara bakılırsa hatırı sayılır bir zam gelecek. Bu zam da tabii olarak maliyetlere ve fiyatlara yansıyacaktır.
Hem dövizdeki artış hem de asgari ücret artışı maliyetleri ve dolayısıyla fiyatları olumsuz etkileyeceğinden yurtdışından 1 dolara alınabilecek mal miktarı kısa sürede yeniden azalacaktır. Döndük en başa..
Burada imdat kolu “ENFLASYON”dur. Enflasyonu frenleyebilirsek (pek mümkün görünmüyor) bu politikanın faydasını görürüz. Enflasyonla mücadeleyi başaramazsak elimizde içi su dolu patlamaya hazır balon(lar) kalır. 
Para politikası… Kısa, orta ve uzun vadeli para politikası şart! Bu politikanın tabana yayılması, benimsenmesi ve topyekûn bir mücadeleye girilmesi şart! 
*****
Asgari ücret demişken ifade etmeden geçemeyeceğim. Asgari ücrete yapılan zam miktarı hiç ama hiç önemli değil. Asıl önemli olan asgari ücretin satın alma gücüdür. Paranın değeri rakamsal büyüklüğü ile değil, satın alma gücü ile ölçülür. Asgari ücretliye piyasa şartlarının üstünde yapılacak zam, asgari ücretlinin cebine girmeden enflasyon olarak çıkacaktır. 
Ülkede bu kadar çok asgari ücretli çalışanın olması size de garip gelmiyor mu? Adı üstünde asgari ücret, şart değil yani, üstünü de verebiliyorsun!
Sağlıkla kalın, hoşçakalın.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
LÜTFİ ÖZKAL Arşivi
SON YAZILAR