Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Bu işin çözümü eski garaj

Bu işin çözümü eski garaj

Aydın’ın Efeler İlçesinde pandemiden önce her hafta Salı günleri kurulan semt pazarı nedeniyle ilçe merkezinde hayat durma noktasına geliyordu. Pandemi sürecinin ardından Salı Pazarı ve diğer pazarlar belirli noktalara taşındı ve ilçe merkezindeki yoğunluk azaldı.

Son günlerde pazarcı esnaflar, hayatın bütün alanında başlatılan normalleşmeyle birlikte Salı Pazarının eski alana taşınmasını yetkililerden istiyor. Tabi pandemi hala bitmediği için Zafer Meydanı’dan Pınarbaşı Mesire alanına ve oradan da Zincirlihan Otele kadar uzanan pazarın giriş ve çıkışını kontrol etmek zor olduğu için Kurtuluş Mahallesi’nde bulunan eski otogar alanında Pazar kuruluyor. Pazarcı esnafı, ilçe merkezinde yaptıkları satışı eski otogar alanında yapamadığı için ve kredilerini ödeyemediği için eski yerin dönmek için bütün kapıları çalıp derdini anlatmaya çalışıyor. Bu sorunun çözümü kolay ama neden dört aydır kimsenin aklına gelmiyor anlamıyorum. Zafer Meydanında bulunan eski garaj alanını iş makineleriyle üç dört saat içerisinde düzeltip pazarı o alana taşıyabilirler. Hem bu alana iki yönden giriş ve çıkış var. Kontrolü kolay olan eski garaj alanı uzun süredir zaten atıl durumda park alanı olarak kullanılıyor. Hem esnafın ilçe merkezine gitme ısrarı çözülür hem de olası yangın patla gibi durumlara karşı sokak araları da boşalmış olur.

Efeler Kaymakamlığı ve Efeler Belediyesi bence uzun yıllardır atıl olan bu eski garaj alanını artık vatandaşın hizmetine bu şekilde sunup sorunu kökünden çözebilir. Bence denemeye değer. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR