Sevgili Hedef Gazetesi okuyucuları..

Bugün sizlere hem ekosistem hem de biz insanların sağlığı için büyük faydaları olan arıların ürettiği mucizevi propolis ürününün faydalarından bahsedeceğim. Öncelikle propolisin ne olduğunu bilmeyenlerimiz için tekrar altını çizelim. Propolis, arıların iğne yapraklı ağaçlardan, bitkilerin tomurcuk, yaprak, gövde ve salgılarından topladığı maddeleri başlarında bulunan salgı bezlerinden salgıladıkları enzimlerle işleyerek ürettikleri reçine benzeri bir üründür.

Arılar propolisi, kovanlarını çeşitli bakteri ve hastalıklara karşı korumak, zararlı hayvanların kovana girişini engellemek ve peteklerdeki hijyenik ortamı sağlamak amacıyla üretilir.

Yunanca giriş ve savunma anlamına gelen pro ve şehir anlamına gelen polis kelimelerinin birleşiminden oluşan propolis, arıların kovanlarının güvenliğini ve hijyenini sağlamak için ürettiği bir tür reçinedir.
Arılar için büyük bir öneme sahip olan propolis kahverengi ve kendine has bir kokuya sahip olurken içerdiği bir çok fayda ile de karşımıza çıkmakta. Yüzyıllardır insanlar tarafından farklı enfeksiyonların tedavisinde ilaç olarak tüketilen bu ürün üzerinde birçok çalışma yapılmış.
Arıların göz bebeği propolis, içerdiği zengin bileşenlerle birçok hastalığa iyi gelirken çoğu insan tarafından da tadı sevildiği için tercih ediliyor.

Peki bu mucizevi ürün nelere iyi geliyor?

Propolisin en belirgin özelliği, yaraların iyileşme sürecini hızlandırması olarak karşımıza çıkıyor. Çağımızın hastalığı olan kansere karşı önemli etkilere sahip. Cilt sağlığına iyi gelir. Mikrop ve bakterilere karşı koruma kalkanı oluştururken uçuk ve ağız yaralarını iyileştirerek hızlı sonuç alınmasını sağlıyor.
Sizler de bu mucizevi üründen elde edilen yan ürünleri kullanabilir, hem kendi sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.