Pandemi süreci devam ederken havalara da bir yandan dikkat etmek gerekir. Bir sıcak bir soğuk etkisiyle grip, nezle olma ihtimalimiz yükseliyor. Hele koronavirüsün olduğu bir dönemde grip olmak sanrım tam bir eziyet olacak. Birbirine benzer belirtilerinin olması nedeniyle test olmadan birbirinden ayırt edilemeyecek durumda. Yani sıcak, soğuk dengesini iyi korumak lazım. Yani herkes kedisinin doktoru olmak zorunda. Hastaneye gitmekten çekindiğimiz bir dönemde hasta olmamak için direnmeliyiz. Ona göre yemeli, içmeli ve giyinmeliyiz.

Havalar özelikle bir geçiş döneminde. Bir yazı yaşarken ertesi gün kışı yaşayabiliyoruz. Bu da hastalığı tetikleyen bir şey oluyor. Bolca meyve, sebze tüketmeye özen göstermeliyiz. Sıcak içeceklerle ısı dengimizi korumaya çalışalım. Bitki çayları ile bu süreci dengeleyelim. Tabi bunları uzman kontrollerinde. Her bulduğumuz çayı içmemeliyiz. Alerjimi olma ihtimalini de gözden kaçırmamak lazım. Doktorlar eşliğinde hem kendi sağlımız hem de aile sağlığımıza önem vermeliyiz. Birinin yaşayacak sağlık sorunu tüm aileyi etkileyebilir. Bu kimin zaman direk fiziksel olarak etki ederken kimi zaman da psikolojik olarak çevremizi etkileyebiliyor. Sevdiklerimiz için bir tık daha dikkat etmeliyiz.

Yani bu dönemde uzmanlar kadar bizim de yapacaklarımız şeyler de çok önemli. Sağlığın önemini bu son bir yılda daha iyi anladığımızı düşünüyorum. Sağlık kadar sevdiklerimize ulaşabilme, dokunabilmenin de önemini de anladık. Önce sağlık sonra sevdiklerimiz bu iki şeyin hayatımızdaki önemi bir kez daha ortaya çıktı. Önem sıramız değişti. Yaşam tarzımız değişti. Bu yüzden kendi kendimizin doktoru olmak zorundayız.