Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

 Çocukları sosyal medyadan koruyun

 Çocukları sosyal medyadan koruyun

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında her geçen gün yeni bir gelişim ve değişimin içinde buluyoruz kendimizi. Çok değil bundan bir 10 yıl öncesinde bu kadar gelişmiş değilken teknoloji, aynı şekilde 10 sonra çok çok farklı bir noktada olacağız. 

Yüzlerce yeni uygulama ve sosyal paylaşım uygulamaları her geçen gün hayatımızın en merkezi yerine konuşlanmış durumda. Yalnızca sosyal paylaşım sitelerinde günlük paylaşım yaparak para kazanan ve meslek olarak “Influencer” kavramını kullanan insanlar var. Meslek ve ilgi gruplarına göre ayrılan bu kulvarların beni rahatsız eden bir kısmı var. O da çocukların bu tür mecralarda gereğinden fazla kullanılmasıdır. Olayın psikolojik boyutunu bilmiyorum ancak bana kalırsa bir çocuğu sanal dünyanın içine hapsetmek doğru bir davranış değil. 

Teknoloji çağının içine doğan çocuk zaten istemese bile bunun getirileri ve edinimleriyle büyüyecek ama sosyal medya hesabı açılarak bir çocuğun veya bebeğin her anının paylaşılması o çocuk için bence hiç sağlıklı bir hareket değil.

 Çocuk bağlamında düşünürsek eğer, sürekli elinde bir telefonla tüm özel anları kayda alınan çocuk, bir süre sonra gerçeklik bağlamından kopacak, reel hayattan uzaklaşacaktır. Sanal dünyada olmak ona daha fazla keyif verecek ve daha sonrasında normal hayata adapte olması zorlaşacak. Bu düşüncelerim bir kesim için çok uçuk gelebilir ancak bence böyle bir gerçeklik var ve hepimiz bunu kabul etmeliyiz. Anneler, babalar, eğitmenler hep beraber bu konu hakkında insanlarımızın bilinçlenmesi için çalışmaya başlamalıyız. Çünkü sağlıklı nesiller için çocuklarımızı korumalıyız. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR