Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

ÇOK GÜZEL OLDU

ÇOK GÜZEL OLDU

Yeni tip koronavirüs hayatın her alanında olumsuz etkileri oldu ama bana göre bir alanda ilk kez olumlu bir etkisi oldu.
Koronavirüs nedeniyle uzun süredir çocuklarımız evlerinde uzaktan eğitimle derslerini sürdürdü. Tabi bu süreçte okuldaki gibi hocalardan birebir eğitim alamadıkları gibi kafalarına takılan her sorunun yanıtını da bulamadılar. Bu yıl sınava girecek öğrencilerin önceki yıllarda çıkan zor sorularla karşılaşmamasını umuyoruz. 
Gözümüzden sakındığımız, her istediğini yaptığımız ve el üstünde tuttuğumuz evlatlarımız, yıllarca okuyup belirli bir sürede yapılan sınavda aldığı notla geleceği şekilleniyor. Uzun yıllar alınan eğitimin ardından çok kısa bir sürede yapılan sınavla kaderi belirlenen çocuklarımız, genelde sınav günleri bazı sorumsuz vatandaşların davranışları, çevreye yaydıkları sesler, trafikteki yoğunlukları nedeniyle sınavda sorulara odaklanma sorunu yaşadığı gibi kötü not almalarına da neden olabiliyordu. 
Liselere Geçiş Sınavı(LGS) bugün yapılacak. Saat 09:00 ile 15:00 saatleri arasında 81 ilde sokağa çıkma kısıtlama getirildi. 27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran Pazar günü de yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluk ve bulaşma riskini azalmak, sınavın sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla Cumartesi günü 09:00 ile 15:00 saatleri arası ve Pazar günü 09:30 ile 18:30 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması hayata geçirilmeye karar verildi. Bu karar çocuklarımız için çok güzel oldu. Keşke bu kararı bundan sonraki bütün yıllarda uygulasalar. Çünkü bu yılki sınavlar, evlatlarımızın bir yıl kaybetmesine hiçbir ailenin hazır olmadığını düşünüyorum. Evlatlarımız yıllarca okuyup kaderini belirleyen bu sınav günlerinde halkımız da çocuklarımıza zarar vermeden bir iki gün evlerinde oturup ailesiyle vakit geçirse çok güzel olur.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR