Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

ENGELLER BİZE GÜÇ VERİR

ENGELLER BİZE GÜÇ VERİR

Yolumuza çıkan her engel bizi daha da güçlendirir. Ben buna inanıyorum. Yaşadığımız her zorlukta bir başarı yatar, bir azim ve bize eklenen bir güç daha. 
Bazı insanlar karşısına çıkan engellerden şikayet eder.  Aslında kendilerine kattığı gücü fark etmezler. İnsan her engelde bir şey öğrenir. Bir şeyi tecrübe eder. Bir gün karşıma çıkan hikaye engellerin neler kattığını güzelce anlatmıştı. Koca kaya bir kese altın kazandırmıştı.
Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş, kendisi de pencereye oturmuştu. Bakalım neler olacak?. Ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer geldiler, sabahtan öğlene kadar. Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler. Pek çoğu kralı yüksek sesle eleştirdi. Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yolları temiz tutamıyordu. Sonunda bir köylü çıkageldi. Saraya meyve ve sebze getiriyordu. Sırtındaki küfeyi yere indirdi, iki eli ile kayaya sarıldı ve ıkına sıkına itmeye başladı. Sonunda kan ter içinde kaldı ama, kayayı da yolun kenarına çekti. Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereydi ki, kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu gördü. Açtı. Kese altın doluydu. Bir de kralın notu vardı içinde. "Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir" diyordu kral. Köylü, bugün dahi pek çoğumuzun farkında olmadığı bir ders almıştı. "Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır."

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR