Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

EVDE KALIN

EVDE KALIN

Türkiye’de koronavirüs görülmeye başlandığı 10 Mart tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara yapılan “Evde Kal” uyarısına Aydın’daki vatandaşların duyarsız kalarak sokak ve caddelerde rahat dolaşmasını bir türlü anlayamadım. Herhangi bir işi olmayan gençleri, sokakta görüyorum neden hem kendi hem de evdeki sevdiklerinin sağlıklarını tehlikeye atıyorlar anlamak mümkün değil. Evde kalmak bu kadar zor olmamalı.
Aydın’da öğle saatlerinde sokağa çıktığınızda sanki koronavirüs salgını yokmuş gibi insanlar hiçbir tedbir almadan yan yana rahat bir şekilde yürüyebiliyor. Her gün akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki koronavirüs vaka ve ölü sayısını açıklamasına rağmen bu ne rahatlık. Aydın’da geçtiğimiz günkü rakamlara göre 12 vaka ve 1 ölü olduğu açıklanmıştı. Bu vakaların mutlaka temasta bulunduğu daha bir çok insan vardır ve bunlarda taşıyıcı olduklarından bir habersiz sokakta içimizde dolaştığının bilincinde olmalıyız. Çalışmak zorunda olan vatandaşlara söyleyecek tek bir sözüm yok. Ama hiçbir işi olmadan torununu parka çıkaran, el ele sokakta gezen, parklardaki banklarda oturan ve cadde sokakları gereksiz yere dolduran vatandaşların bu virüs geçene kadar evlerinde birkaç hafta ailesiyle vakit geçirmesi zor olmamalı. 
İnsanlarımız belki yakınındaki birine virüs bulaşmadığı ve bu acıyı yaşamadığı için dışarı çıkıyor olabilirler ama bu hatadan bir an önce dönüp acı gerçekle yüz yüze gelmemeye çalışmalı. Sevdikleriniz kaybetmemek ve kendi sağlığınız için evde kalın.  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR