Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

GEÇMİŞE DEĞİL GELECEĞE BAKALIM

GEÇMİŞE DEĞİL GELECEĞE BAKALIM

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu Ramazan Bayramını evlerimizde ailemizle birlikte geçireceğiz. 
4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen kadınlar eski geleneklerini sürdürüp evlerinde bayram temizliği yaptı ve kendilerine yetecek kadar tatlılarını da aldılar. Kimisi evinde dört gün ailesiyle birlikte ne tür faaliyet yapacak diye şimdiden liste yaptıklarını da duyuyoruz. Çarşı pazara çıktığınızda oyuncakçılar, zeka oyunları ve diğer oyun malzemelerinin satıldığı iş yerlerinde yoğunluk olduğunu görüyoruz. Eski Bayramlar gibi bir birimizin evine gidip sarılıp kutlama yapamayacağız. Kapılarımızın zilleri çalmayacak, çocuklar şeker toplamayacak. Bayram harçlıkları verilmeyecek. Aman çok gezdim, çok tatlı yedim gibi problemlerimiz de olmayacak. Evlerimizde dolmalar, sarmalar, baklava çeşitleri, gazlı içecekler aşırı şekilde olmayacak herkes kendi alisinin tüketeceği yiyecekleri alacak. 
Koronavirüs nedeniyle ilk kez bu bayramda, şunu ziyaret ettik, bunu ziyaret etmedik gibi bir kelimeler kullanılmayacak. Belki önceki bayramlarda ilk gün evde kalacağım, ikinci gün bayramlaşmaya çıkacağım, üçüncü gün gezeceğim planları yapanlar bu bayram aileleri, sevdikleri ve bütün Aydınlıların sağlığı için 4 gün evde kalarak, daha sonraki günlerde hem 65 yaş üstü büyüklerimiz ve 20 yaş altı çocuklarımızın sokağa çıkmasını sağlayacaktır.
CEP BAYRAMLAŞMA
Her ne kadar insanlar bir birinin evine gidip ziyaret gerçekleştirmese de cep telefonlarıyla yakınlarını arayıp bayramlaşacak. Cep telefonu üzerinden herkes bayramlaşacağı için yoğun bir telefonlaşma trafiği olabilir. Hem kendi sağlığınız hem de ailenizin sağlığı için cep telefonu ile yaptığınız görüşmeleri kısa tutmaya özen gösteriniz. 
YEDİKLERİMİZE DİKKAT EDELİM
Ramazan ayında oruç tutanlar, Bayramda aşırı tatlı ve yiyecek tüketmemeye dikkat etsin. Çünkü bu bayramda yediklerimizi gezerek tüketme şansımız yok. Az ama sık yiyecek tüketirsek hem rahatsızlanmayız hem de güzel bir bayram geçirmiş oluruz. Bol bol dinlenelim ve daha dinç bir normalleşme sürecine girelim.
AMAN YAPMAYIN
Ülkemizde her ne kadar 3 veya 4 gün bayram olsa da ‘Geçmiş Bayram’ kutlaması yapılır. Virüs nedeniyle 4 gün evde kaldıktan sonra geçmiş bayram kutlamasına kalkışıp birbirimize sarılarak bayram kutlaması yapmayalım. 4 günlük kısıtlamanın ardından sokağa çıktıktan sonra evlere gidip ziyaretler yaparsak ve birbirimize sarılırsak, bu önlemlerin hiçbir anlamı olmaz. Bu bayramın geçmişini kutlamayalım, geleceğe bakalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR