Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Gribe karşı ekinezya bitkisi

Gribe karşı ekinezya bitkisi

Son zamanlarda hepimiz evlerimizde kendi imkanlarımızla sağlımız için bir takım önlemler almaya çalışıyoruz. Bu önlemlerden biri de doğal bitkilerden yapılan çayları tüketmek oluyor. İlaçların ham maddelerini oluşturan bu doğal bitkiler uygun miktarda ve bilinçli bir biçimde tüketilirse bir çok hastalığa karşı bir koruma duvarı oluşturabilir. Son zamanlarda dikkatimi çeken bir bitki olan ekinezya çayının faydalarını araştırıyorum. Bir mucize olan ekinezya bitkisi grip için biçilmiş kaftan olarak karşımıza çıkıyor. 

İlk olarak Amerika kıtasında keşfedilen ekinezya bitkisi, özellikle açık yaraların tedavisinde kullanılarak ünlenmiştir. Zamanla tüm dünyada popüler olan ekinezya, antibiyotik özelliği sayesinde soğuk algınlığı, yılan sokmaları, ağrılı hastalıklar ve boğaz iltihaplanmalarında bitkisel tedavi yöntemi olarak yaygın şekilde kullanılarak günümüze kadar gelmiştir. 
Bitkinin köklerinden hazırlanan çay, 1930’lu yıllarda şarbon hastalığının tedavisi için kullanılmış ve soğuk algınlığının tedavisinde etkin olduğu keşfedilince de bu alanda da kullanılmaya başlanmış. Kirpi otu, samson kökü, tarak otu, Hint başı, kırmızı ayçiçeği, erguvani kirpi başı ve gibi isimlerle de tanınan bu bitki kış aylarında en çok tüketilen çayların arasında yer alıyor. 

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre, anti bakteriyel özelliklere sahip olan bitkinin içeriğindeki bileşenlerin hemen hemen tamamı, bağışıklık sistemini destekleyici etki gösteriyor. Çay olarak tüketilebildiği gibi hap ve şurup olarak da tüketilebilen bitkinin ekinezya yağı şeklinde cilde sürülen alternatifi de bulunuyor. Bu mucize bitkinin en bilinen faydası gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılmasıdır. İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler sayesinde vücudun bağışıklık sistemini destekleyerek enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır. 

Vücudun zinde ve canlı olmasını sağlayan bu bitki, eklem ve kas ağrılarının da tedavisinde kullanılmakta. Uzmanların en çok üstünde durduğu fayda olan grip gibi enfeksiyona neden olan hastalıkların tedavisinde kullanılan bu bitki, dikkatli kullanıldığı takdirde koronavirüs için de etkili olabilir. Solunum yolları enfeksiyonları birebir olan bitki, enfeksiyonun temizlenmesinde etkin bir rol oynuyor. 

Son günlerde koronavirüse karşı hepimizin kendi imkanlarıyla başlattığı savaşa devam etmeli ve faydalı olan bitkileri kendimize zarar oluşturmayacak bir şekilde tüketmeliyiz. Tabi bunun için de öncelikle kişinin bu bitkilere karşı alerjisinin olup olmadığı araştırılmalı. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR