Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Her derde deva melisa çayı

Her derde deva melisa çayı

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber soğuk havalar da kendini iyiden iyiye hissettirmeye biz çay severleri de bu mevsim geçişlerine karşı önlem almaya yöneltti. Kış aylarında özellikle kötü havalardan ruhsal anlamda kötü etkilenen insanlar için melisa çayı en çok önerilen bitki çaylarından biri oluyor. Halk arasında oğul otu, limon nanesi gibi değişik isimlerle nitelendirilen melisa otu baharat olarak kullanılmasının yanında en çok çay olarak tüketiliyor.


Her bitki çayının kendine göre faydaları var muhakkak. Ancak melisa çayı çok farklı. Öncelikle antiseptik özellikler gösterdiğinden dolayı uçuk ve ağız içi yaralarının hızla iyileşmesini sağlayarak uçuğun çıkma riskini düşürüyor. Yine antiseptik özellikleri sayesinde cilt ya da saç derisinde çıkan mantar ve egzama gibi hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Yazımın başında da ifade ettiğim gibi bazı durumlarda örneğin kapalı ve soğuk havalarda içine kapanan ve ruhen kendini kötü hisseden insanlar için sakinleştirici özellikler barındırır. Bu özelliği sayesinde, stres, gerginlik, depresyon gibi sorunların geçmesini sağlıyor.


Uykusuzluk sorunu ve sindirim sistemindeki sıkıntılara karşı koruyucu etkisi yanında gaz sancısı yaşayanların da yardımına koşan melisa çayı, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardım ediyor. Doğal bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak anılan melisa çayı, bu sayede grip, nezle gibi hastalıkların hızla iyileşmesini sağlıyor. Bu saydığım özelliklerine daha nicelerini ekleyebilir faydalarını uzun uzun yazabiliriz. Her yazımda belirttiğim gibi önlem almak her şeyden önemlidir. Bu yüzden mutlaka kışa girmeden önlem almalı, sinir ve sindirim sistemimizi korumalıyız. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR