Yasin Sarıahmet

Yasin Sarıahmet

Kafamda deli sorular

Kafamda deli sorular

Bir insan neden “sıradan bir vatandaş olarak” tabirini kullanır? Sıradan olmayan vatandaş kim ya da kimlerdir? “Ben sıradan bir vatandaşım” diyen kişinin kurtulmaya çalıştığı üst sınıf kimliği nedir? Genel geçer durumlar karşısında hepimiz sıradan değil miyiz yoksa?

Hepimize aynı mesafede değil mi hayatın nimetleri ve zilletleri? Hastaya hekim, mağdura hâkim ve imkân her imkansıza aynı mesafede değil mi? Yoksa ayrıcalıklı olanlarımız var da biz miyiz yalnızca salt insan kimliği ile yaşayan ve hayatın bir ucundan tutunmaya çalışan?

Sıradan vatandaş görüntüsünün yüksek prim yaptığı alanlarda sıradanlaştıkça sıradanlaşanlar hakikatte ne kadar ayrıcalıklılar? “Bende sizden biriyim” vurgusunun zihnimizdeki tezahürü nedir ki aslında bizden çok daha müreffeh hayat sürenlerin bize yakınlığıyla hoşnut oluyoruz?

Yıllar yılı fildişi kulelerinden kafalarını dışarı çıkarmayanlar neden bugünlerde aramızdan hiç ayrılmıyorlar? Neden bizim gibi giyiniyor bizim yediklerimizden yiyor ve çoğu zaman şivemizi taklit ederek bizim gibi konuşuyorlar? Nedir biz sıradan vatandaşlara benzeme çabası? Yoksa bizden istedikleri bir şey mi var? Alacaklar ve bir daha uzun bir süre gelmemek üzere fildişi kulelerine geri mi dönecekler?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yasin Sarıahmet Arşivi
SON YAZILAR