Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Kendi kendimizi tedavi etmeliyiz

Kendi kendimizi tedavi etmeliyiz

Son günlerde mevsim geçişlerinden dolayı birçok kişiden aynı şikayeti duyuyorum. Halsizlik ve bitkinlik, bunun akabinde hafif kırgınlık belirtileri etrafımdaki insanların sık sık dile getirdiği bir şikayet oldu. 

Son zamanlarda böyle şikayetler duymamız normal çünkü sonbahar mevsimine girerken kararsız hava durumları ortaya çıkabiliyor. Ancak böyle durumlarda önlemimizi almamızda fayda var. Pandemi sıkıntısı ortaya çıkmadan önce rahatlıkla hastaneye gidip ilaç veya iğne ile grip ve kırgınlığı atlatabiliyorduk. Ama şu dönemde böyle bir riske girmek hepimiz için tehlikeli bir tercih olur. 

Soğuk algınlığına karşı hemen önlem almakta fayda var. Sağlık ocaklarındaki aile hekimlerimiz ile görüşüp önlem amaçlı ilaç alabilir kendi kendimizi gözlemleyebiliriz. Acil durumlar dışında evimizde kendi kendimizi tedavi etmemiz bu süreçte yapabileceğimiz en mantıklı tercih olacaktır. 

Tabi bunlardan önce değinebileceğimiz en önemli olan nokta, doğru ve sağlıklı beslenme ile alınan önlemdir. İçeriden alacağımız önlem dışarıdan gelebilecek tüm tehlikeleri abzorbe ederek bizi koruyacaktır. Kış mevsimine girerken bu tür şikayetlerin artarak devam edeceğini bilmeli buna göre hareket etmeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR