Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

KIŞ ÖNLEMLERİ

KIŞ ÖNLEMLERİ

Kış aylarının gelmesiyle Aydın’da birçok kişi soba kullanımına başlayacak. Aydın sokakları kömür kokusu dolacak. Kış geldiğinden en çok korktuğum şeylerden biride soba zehirlenmeleridir. Üzücü olayların yaşanmaması içinde almamız gereken önlemler var. 
***
Soba zehirlenmeleri yaşanmaması için ; Odanın havalandırması uygun, bacanızda açık olsa kesinlikle lodoslu havalarda sobanızı yakmayın. Şofbeninizi kullanmayın. Bacalı kombi veya şofben ile aspiratör aynı bacada olmamalı. Baca içine baca boruları kanalı kapatacak veya borunun ağzı kapanacak şekilde girmemeli. Havalandırma menfezleri toz, soğuk giriyor diye kapatmayın, menfez yoksa menfez takın. Karbon monoksit detektörlerinin her zaman çalışır vaziyette olsun.  Sobanın yandığı odada üşüyor olsanız bile uyumayın.  Banyolarınıza bacalı şofbenleri yerleştirmeyin.  Sobadan boruları en kısa mesafeden bacaya bağlayın.  Eskimiş, yamulmuş, kırılmış baca borularını kullanmayınız.  Bacalar açık bile olsa, bacaları periyodik olarak düzenli temizliğini yaptırın. Boruların birleşme yerlerine alüminyum folyo yapıştırıcı bantlarla kaplayın. Borunun baca girişinden itibaren baca yüksekliği en az 4 metre olmalıdır.
***
Bu önlemlere uymak hem bizim için hem sevdiklerimiz için çok önemlidir. Mutlu, huzurlu,sıcak ve kötü olayların yaşanmadığı bir kış geçirmemiz dileğiyle.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR