Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Kışın çayı zencefil

Kışın çayı zencefil

Sonunda kış geldi çattı. Her evde olmasa da birçok evde ısıtıcılar devreye girmiş, kışa mental ve fiziksel olarak hazırlanmış durumda herkes. Soğuk kış aylarında vücudumuzun daha aktif bir metabolizmaya sahip olması çok önemlidir. Her hangi bir sağlık sorununda sahip olduğumuz bağışıklık bizi her türlü hastalıktan koruyacak ve bize daha dinç bir etki verecektir. 
Bu soğuk aylarda bağışıklık sistemimiz için yapacağımız iyilikten biri de insan sağlığı için önemli etkilere sahip bitkilerden faydalanmaktır. Bu bitkilerin en başında zencefil bitkisi yer almaktadır. 


Bu bitkinin mucizevi yanları saymakla bitmemekle beraber uzun bir süredir savaştığımız koronavirüse karşı da büyük bir koruma kalkanı sağlamaktadır. Zencefilin faydalarını sayacak olursak bunların en başında soğuk algınlıklarına karşı etkin direniş sağlaması gelir. Zencefil hafif gaz, şişkinlik ve spazm şeklinde görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı etkili olur. Hazmı kolaylaştırma ve hazmı düzenleme özelliklerinin yanı sıra birçok sebepten kaynaklanan mide bulantısını, baş dönmesini ve kusmayı önleyici özelliklere sahiptir. Vücudu ısıtıcı etkiye sahip olduğundan terlemeye yardımcı olur. Ağrı kesici, ve iltihap sökücü özelliklere sahip. Kendinizi bitkin hissediyorsanız ve enerji sağlayacak içecek arıyorsanız, zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil çayı, daha başka birçok yararının yanı sıra, muhteşem canlandırıcıdır. Enerji verici etkileri olan, sağlığa son derece yararlı bir doğal çaydır.

Zencefil, meyan kökü, ısırgan otu gibi otlar, adaptojen bitkiler ailesinin bir parçası. Bu bitkiler bizleri strese karşı korur. Üstelik stresin kaynağı ister iş yerindeki problemler, ister hastalık olsun. Böbrek üstü bezlerinden salgılanan stres hormonlarının salınımını düzenleyerek, vücuda aşırı yüklenmeyi durdurur. Böylece yoğun stres altında bile iyi hissedebiliyorsunuz. Yani sözün özü bu doğal şifa deposu bitkiyi tüketmeli ve tüm hastalıklara karşı birer koruma kalkanı elde etmeliyiz. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR