Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Narın faydaları

Narın faydaları

Narı bilmeyenimiz yoktur.  Sayısız faydası olan narlar olgunlaştı artık tam yeme zamanı. Sosyal medyada sık sık rastlarsınız nar nasıl soyulur videolarına. Evet yemesi zahmetli bir meyve olsa da tadı harikadır.
C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içeren nar bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Ayrıca kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur.
C, B1 ve B2 vitaminleri yanında zengin potasyum içeren ve yaklaşık bir su bardağı nar suyu günlük ihtiyacımız olan C vitamininin % 25'ini karşılar. İsmi Kuranı-ı Kerim'de geçtiği için, halk arasında 'Cennet Meyvesi' olarak da adlandırılan narı günlük tükettiğinizde yorgunluğu giderir ve vücuda zindelik kazandır.
Peki narın bilmediğimiz başka faydaları var mıdır?
Narın Kalp ve Damarlara, Gribal Enfeksiyonlara Faydaları, Nar Prostat Kanserini Engellemeye, İshale, Mideye,  Enfeksiyon, iltihap ve yaralara faydaları vardır. Bunun yanında nar genç kalmanızı sağlar.
Narın içerdiği maddeler kozmetik ürünlerinde de kullanılıyor.  Özellikle Amerika ve Çin'de yapıla araştırma sonuçları kozmetik ürünlerinin de dikkatini çekiyor. Hatta artık bazı kozmetik ürünleri narın içerdiği bazı elementleri ürünlerinde kullanmaya başlamışlar bile. Narın içerisinde buluna antioksidanlar kozmetik ürünlerinde kullanılıyor. Bu yüzden özellikle yüz maskelerinde narın suyu ve kaynatılmış nar kabuklarını kullanabilir ve genç kalmayı başarabilirsiniz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR