Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Nasıl bakabiliriz?

Nasıl bakabiliriz?

Hepimiz hayatımızda bir kere de olsa evcil hayvan beslemişizdir. Her insan evinde çeşitli türde hayvan beslemeyi tercih edebiliyor. Kimi kendine bir dost, kimi yalnızlığı giderecek bir arkadaş, kimi sevdiği için, kimisi ise zor durumda olan bir sokak hayvanını alıp kısa bir süre bakmıştır. 

Hayvanlara duyduğumuz sevgi tabi birçok kişide kendini farklı gösterebiliyor. Ancak insanların beslemekten en çok keyif aldığı hayvanlardan biri hepimizin bildiği üzere kuş oluyor. Kuşlar arasında ise en çok tercih edilen kuş türü muhabbet kuşu olurken, mükemmel cıvıltısıyla insana huzur veren kanarya da en çok beslenen kuş türleri arasında yer alıyor. 

Beslemeye başladıktan kısa bir süre sonra artık aileden biri gibi davrandığımız bu kuşlara bir de iki kelime konuşmayı öğretince daha da hoş oluyor. Tabi sadece iki kelimede kalmayan birkaç kelimenin de ötesine geçen kuş severler de var ama bu uzun bir uğraş ve sabır gerektiriyor. Peki evde kuş beslemek için neler yapmamız gerekiyor bu soru evinde kuş beslemek isteyen insanların en sık sorduğu sorulardan biri oluyor. 


 Sağlıklı bir kuş beslemek için önce kapalı ortamlarda, iki kapı veya pencere arsına koymamaya dikkat edilmelidir. Haftalık banyo ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bit, pire için spreyi sıkılıp dezenfekte edilmelidir. Vitamin ihtiyaçları için haftada bir yeşillik verilmesi gerekir nane, marul veya havuç gibi sebzeler tercih edilebilir. Böylece kafes kuşları hiçbir sorun olmadan sağlıklı olarak beslenebilir. Bunların dışında gürültü ve huzursuz bir ortam olmaması kuşumuzun mental olarak kötü etkilenmesine engel olabilir buna da dikkat etmekte yarar var. Evimizde beslediğimiz minik dostlarımızı ailemizin bir üyesi olarak görmeli ve bunu düşünerek hareket etmeliyiz. Yani çocuğunuza sunduğunuz konforu ona da sunmak zorundasınız. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR