Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

NORMALLEŞİYORUZ

NORMALLEŞİYORUZ

Koronavirüs salgının tüm dünyayı etkisi altına alırken Türkiye olarak normalleşme sürecine yavaş yavaş girdik. Bu ülkemiz ve tüm vatandaşlar için çok güzel haber. 

Normalleşme sürecine kuaför, berberler ve güzellik merkezlerinin açılmasıyla bir adım atıldı. Tabi ki bu bazı tedbirlere bağlı tutuldu. Kuaför ve berberler randevuyla müşteri alacak. Tek kullanımlık malzemeler kullanılacak. Ve kullanılan aletler sterilize edilerek her müşteri arasında birer koltuk boş bırakılacak. Bu tedbirlere uyan kuaför ve berber esnafı sorunsuz bir şekilde müşterilerini alabilecek. 
Bu karar en çok esnafı mutlu ederken vatandaşlar da bir o kadar mutlu oldu. uzun zamandır kişisel bakımlar evlerde yapılıyordu. Artık kuaför ve berber ihtiyacı olanlar merkezlere giderek ihtiyacını giderebilecek. 11 Mayıs’ta merkezlerin açılmadan önce Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu hemen talimatını verdi. belediye çalışanları merkezleri ücretsiz olarak merkezleri vatandaşlar için dezenfekte etti. Vatandaşlar dezenfekte halde kuaför ve berberleri kullanmaya başladı. Ardından Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Selahittin Çetindoğan da merkezlerin açılmasıyla beraber kontrollerine başlayarak oda üyelerine tedbirlere uyması konusunda uyarıda bulundu. Kurallara uyulmadığı takdirde cezai işlem uygulanacağıyla ilgili bilgi verdi.

Aydın’daki genel duruma bakarsak kuaför ve berberler uyulan kurallara uyduğu görülüyor. Bu konuda onları takdir etmek lazım. Bir çok merkez hijyenik bir şekilde hizmet vermeye başladı. Merkezlerin açılmasının ardından kuaför ve berberlerin fiyatlarında artış oldu. vatandaşlar tepki gösterse de biraz iş yeri sahipleri açısından olaya bakmak gerekir. 50 gündür iş yerleri kapalı. Çalışanları işsiz kaldı. Ardından kullanılan ürünlere zam yapıldı. Bu giderleri karşılamak için mecbur olarak bu zam uygulandı. Bunu fırsata çevirenler oldu ve İçişleri Bakanlığı’nın merkezlerin kullanılması gereken ürünlere zam yaptı. Öncelikle bu süreçte birbirimize destek olmalıyız. Bu süreci el birliği ile atlatmalıyız. Bu süreçte önce sağlık diyerek birbirimizin işini kolaylaştıralım. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR