Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Normalleşme sürecinde nasıl davranmalıyız

Normalleşme sürecinde nasıl davranmalıyız

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı gerçekleştirdi ve normalleşme sürecine ilişkin alınan yeni kararları açıkladı. Bu kararla birlikte uzun zamandır evinde bu sürecin geçmesini bekleyen 65 yaş ve üstü vatandaşların dışarı çıkabilmesi ve iş yerlerinden kafe ve restoranlara kadar birçok sınırlandırmaların yeni normalleşme süreciyle birlikte kaldırıldığı açıklandı. 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulaması 18 yaşa indirildi ve 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacakları belirtildi. 1 Haziran tarihi itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dâhilinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacağı da açıklanan yeni kararların içinde. 

Tüm bunlar gerçekleştiğinde akıllara tek bir soru geliyor. O da bu normalleşme döneminde insanlarımızın ne ölçüde ayak uyduracaklarıdır. Genel olarak düşündüğümüzde hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını hepimiz biliyoruz. En basiti dışarı çıkarken ya da her hangi bir yere alışverişe bile giderken aklımızda salgın ve güvenlik önlemleri olacak. Kendimizi korumaya çalışacak sözün özü eskisi gibi olmayacak hiçbir şey diyeceğiz. 

Ancak her şeyde olduğu gibi bu süreçte de bazı durumları göz önünde bulundurmamız gerekecek. Bu durumlardan biri insanlarımızın bir kısmının sanki salgın gerçekten bitmiş gibi davranması olacak. Evet normalleşme sürecine girmiş olabiliriz ancak en başında da belirttiğim gibi bu durumla yaşamayı öğrenmeli ve ona göre hayatımızı konumlandırmalıyız. Özellikle toplu kullanım alanlarında kendimiz için değilse bile sevdiklerimiz için gerekli önlemler almamız elzemdir. Unutmamalıyız ki artık yeni bir dünya düzeni var ve bu düzende biz de elimizden geldiğince yerimizi almalı ve bununla yaşamayı ona göre hayatımızı biçimlendirmeyi kabullenmemiz lazım. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR