Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

 Öğrenciler baskı altında

 Öğrenciler baskı altında

Hepinizin bildiği gibi aylardır içinde bulunduğumuz pandemi sıkıntısı nedeniyle çocuklarımız evde uzaktan eğitim görmeye başladı. Uzaktan eğitime daha önce alışık olmadığımız gibi bu yeni süreçte çocuklarımızın ne denli sıkıntılar çektiğine de şahit oluyoruz. Tıpkı çocuklarımız gibi biz ebeveynler de bu yeni süreçte uyum sağlamaya, olabildiğince adapte olmaya çalıyoruz. Ama gelin görün ki toplumsal ve ekonomik sıkıntılar çocuklarımızın eğitim hayatına kara bulutlar gibi çökmüş durumda. 

Eğitim olanaklarına eşit ölçüde sahip olamayan özellikle köylerde ve kırsal mahallelerde yaşayan öğrenciler kendi imkanlarıyla eğitimlerini sürdürmeye çalışıyorlar. Batıda ve Doğu illerinde ilkokulunu bitirmemiş yada terk eden ailelerin çocukları, bir başına uzaktan aldıkları eğitimin faydalı olmayacağı gibi o çocuğun derslerini tek başına yapma mücadelesi ve yapamaması eğitimden soğumasına da neden olacak. Şu unda hiç bir olumsuzluk ve sıkıntı yokmuş gibi hareket ediyorlar.

Sıkıntı yokmuş gibi görünse de bizler ilerleyen zamanlarda çocuklarımızın içinde bulunduğu durumun hem psikolojik hem de eğitim anlamında hangi ölçüde kötü etki bıraktığını ne yazık ki görebileceğiz. 
Geleceğe emin adımlarla ve güçlü temellerle ilerlemesi gereken öğrenciler, kimselerin bilmediği sıkıntılarla karşı karşıyalar. Bu miniklerin yanında bir de aile evinde üniversite öğrenimini devam ettirmek zorunda kalan öğrenciler var. Son zamanlarda sosyal medyada ailelerinden şikayetçi olan gençlerin yapmış olduğu birçok paylaşım görüyorum.

 Evde derslere girmeye çalışan öğrenciler bir de ailelerinden baskı görerek bu zorlu süreci atlatmaya çalışıyorlar. Üniversite düzeyinde bir gencin artık bu tür baskılara maruz kalmaması gerekiyor. Gençler üniversitelerinden ve arkadaşlarından ayrı bir şekilde eğitimlerine devam etmeye çalışıyorken, bir de “madem okul yok kalk iş yap” sözlerine maruz kalması içler acısı bir durum.
Unutmayalım ki gençlerimiz ve çocuklarımız bizlerin geleceğidir. Geleceğimizin mental ve fiziksel olarak sağlıklı bireyler olmalarını istiyorsak içinde bulunduğumuz zorlu süreci baskı yapmadan, kırmadan gençlerimize yardımcı olarak geçirmeliyiz. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Çiğdem Aşiroğlu Arşivi
SON YAZILAR